Starostové: Zásobování teplem Liberce je v řízeném rozpadu systému

Starostové pro Liberecký kraj (SLK) vidí budoucnost zásobování teplem v Liberci v řízeném rozpadu systému centrálního zásobování a vybudování pěti až šesti samostatných kotelen s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla na sídlištích. Náklady projektu odhadují zhruba na miliardu korun. Zajistit by měl nejen konkurenceschopnou cenu a také teplo tam, kde není možné vybudovat samostatné kotelny, protože tam není zaveden plyn. Novinářům to dnes řekl lídr kandidátky starostů v krajském městě Michal Hron.

Podobný projekt za půl miliardy korun připravila už v roce 2011 společnost MVV Energie CZ, která vlastní 70 procent akcií liberecké teplárny. Město je se 30 procenty menšinovým vlastníkem. Záměr MVV počítal s výstavbou kotelen kogeneračními jednotkami na Františkově, v Zeleném Údolí a pro Pavlovice - Ruprechtice, centrum města měla vytápět spalovna odpadů, kterou MVV rovněž vlastní. Vysoce ztrátové parovody má nahradit efektivnější horkovodní potrubí. Zatím se realizovala jen část záměru - už více než rok zásobuje oblast Františkova nová kogenerační kotelna za 88 milionů korun. Dál zatím výstavba nepokračuje.
 
Starostové počítají s výstavbou pěti až šesti menších kotelen například v Ruprechticích, Pavlovicích v Rochlici nebo Vratislavicích. "Posílili bychom tak i systém zásobování elektrickou energií, s nímž má Liberec dlouholeté problémy," řekl Hron. Projekt by podle něj umožnil odstranit tři kilometry parovodů, čímž by se až o třetinu snížily tepelné ztráty v systému. "To by pochopitelně vedlo i ke snížení ceny tepla pro koncové odběratele," doplnil jeho stranický kolega Jaroslav Zámečník, který je čtyřkou kandidátky. Teplo v Liberci patří k nejdražším v zemi, obyvatelé platí za gigajoul už druhý rok zhruba 760 korun.
 
Podle Hrona musí být modernizace koordinovaná a spolupracovat na ní chtějí starostové s MVV. Pokud by se však město a MVV nedohodly, nevyloučil, že by mohl přijít nový investor. Nepředpokládá, že by Liberec mohl odkoupit od MVV majoritní podíl akcií, jak to v podobném případě udělal sousední Jablonec. Ten se s MVV na způsobu revitalizace celého systému nedokázal dohodnout, a tak nakonec odkoupil akcie MVV v jablonecké teplárně za 203 milionů korun. Teď chystá Jablonec projekt revitalizace za 270 milionů korun, který počítá s výstavbou 26 blokových kotelen.
 
zdroj: ČTK