Rekonstrukci libereckých lázní bude prověřovat policie

Rekonstrukci libereckých lázní prověří policie. Krajské protikorupční pracoviště podalo v úterý trestní oznámení na vedení města Liberce, ROP Severovýchod a antimonopolní úřad (ÚOHS). Zástupci veřejné správy prý umožnili nepřípustnou spolupráci mezi uchazeči o zakázku, což znamenalo její předražení zhruba o 50 milionů korun. Novináře o tom dnes za protikorupční organizaci informoval Jaroslav Tauchman.

Liberecká radnice zatím žádné informace nemá. "Obvinění je velmi závažné, budeme se tím zabývat a situaci prověříme. Nerozumím tomu, proč Krajské protikorupční pracoviště s tímto zjištěním nekontaktovalo město již dříve. Usuzuji proto, že se jedná o jednu z předvolebních aktivit Změny pro Liberec, která může mít fatální důsledky pro město v případě vracení dotace," řekl ČTK v reakci na trestní oznámení náměstek liberecké primátorky Jiří Rutkovský (Unie pro sport a zdraví).
 
Krajské protikorupční pracoviště je obecně prospěšná společnost nezávislá na kraji. Vznikla letos v únoru a navázala na více než osmileté protikorupční a občanské aktivity občanského sdružení Čmelák-SPP, jehož předsedou je lídr Změny pro Liberec Jan Korytář.
 
Impulzem prověřování zakázky protikorupční organizací bylo podle Tauchmana nedávné zatýkání na libereckém pracovišti ROP Severovýchod v souvislosti s jiným evropským projektem. Dva vedoucí pracovníci jsou kvůli podezření z korupce ve vazbě. "Už před tím jsme měli podněty, že na tom úřadu není všechno v pořádku, když tam ale začala protikorupční policie zatýkat, byl to jeden z impulzů, proč jsme si celou dokumentaci kolem lázní projeli a zjistili jsme tam na chyby," vysvětlil Tauchman.
 
Rekonstrukce městských lázní skončila loni v létě a patřila v Liberci k největším projektům spolufinancovaným z evropských fondů. Na její údajné předražení upozorňovala opozice už před dvěma lety. Stavbu zajišťovala pardubická firma Chládek a Tintěra, která zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 299,5 milionu korun bez DPH. Část zakázky pro ni jako subdodavatel zajišťovala firma Syner, která byla rovněž účastníkem výběrového řízení. To bylo v rozporu s podmínkami veřejné soutěže.
 
"Zjistili jsme, že tato podmínka už ve smlouvě s dodavatelem stavby chybí," řekl analytik Miroslav Kroutil. Právě úzká spolupráce a dohoda firem mohla být podle něj důvodem, proč byla cena zakázky v soutěži tak vysoká. Do soutěže se přihlásily jen tři firmy s nabídkovými cenami, které se lišily jen velmi málo. "Rozpětí mezi nejnižší a nejvyšší nabídkou je jen kolem dvou procent," upozornil Kroutil. Podle něj to umožnila špatná práce orgánů, které měly zakázku kontrolovat.
 
zdroj: ČTK