Počet uživatelů tvrdých drog v Liberci roste

Počet uživatelů tvrdých drog, zejména pervitinu, v Liberci roste. Vyplývá to z informací od občanského sdružení Most k naději a libereckého K-Centra, které se starají o uživatele drog. 

Pracovníci Mostu k naději a K-centra od drogově závislých vybrali ve stotisícovém městě letos za první čtvrtletí skoro 27.800 injekčních stříkaček, loni jich bylo o třetinu méně. Nárůst zaznamenávají obě sdružení už několik let. 

Jak výrazně počet závislých stoupl, ale nejsou schopna sdružení říci. "Nárůst injekčního materiálu není jenom v tom, že by rostl reálný počet uživatelů. Daří se nám také lépe pronikat do drogové scény. Přibyl i počet takzvaných sekundárních výměn, kdy jeden klient vyměňuje stříkačky za několik dalších uživatelů, a to zpravidla v objemu až několika stovek kusů naráz," řekl dnes novinářům vedoucí terénních drogových programů občanského sdružení Most k naději pro Liberecký kraj Pavel Pech. 
    
Podle poznatků streetworkerů z Mostu k naději se nejvíce drogově závislých vyskytuje v centru města - u nádraží, autobusového terminálu MHD, v parcích na Rybníčku, U Jezu a Oldřichově ulici i na Soukenném a Šaldově náměstí. "V centru se srocují zejména kvůli sehnání peněz na drogy a potažmo i jejího obstarání a setkání s dalšími uživateli," konstatoval Pech. 
    
Kromě Liberce se největší počet uživatelů drog nachází v sousedním Jablonci nad Nisou a na hospodářsky slabém Frýdlantsku. Značný počet závislých je zřejmě i na Českolipsku, tam ale Most naděje působí teprve od roku 2011. "Není jednoduché získat si důvěru klientů, trvá to i roky," konstatoval Pech. 
    
Loni byli streetworkeři Mostu k naději v kraji v kontaktu s téměř 500 klienty, o rok dříve jich bylo asi o pětinu méně. Setkávají se hlavně s uživateli pervitinu, nejčastěji ve věku od 20 do 30 let. "V posledních letech výrazně narůstá počet velmi mladých uživatelů okolo věku 15 až 20 let," zmínil Pech. Liberecké K-centrum mělo loni 441 klientů, v roce 2011 jich bylo asi o 40 méně. 
    
Pervitin se v Libereckém kraji vyrábí zejména z léků dovážených z Polska. Podle odhadu Pecha je v kraji několik desítek malých varen a pár velkých. Kvalita nabízeného pervitinu, zejména od Vietnamců, se zhoršuje. "Je tam plno příměsí, seškrábaná omítka, prášky do myčky, cukr. Prostě cokoliv, čím se dá naředit, aby byl pro toho distributora výnosnější," dodal Pech. 
 
zdroj: ČTK