Kácení aleje provází v Liberci nezvykle velká kampaň

Na liberecké poměry nezvykle masivní informační kampaň vede magistrát v souvislosti s kácením jedné z nejvýznamnějších alejí na nejkrásnějším bulváru ve městě. Radnice tím chce předejít protestů lidí. Stromořadí 129 lip z konce 19. století podél Masarykovy ulice je nutné odstranit kvůli jeho špatnému stavu. O kampani ČTK informoval primátorčin náměstek Lukáš Martin (ČSSD). 

"Záleží nám na názoru občanů. Chceme vzbudit zájem o stromořadí u co největšího množství lidí, proto jsme se pustili do poměrně rozsáhlé informační kampaně. Její součástí budou i besedy o osudu aleje, na nichž budou moci lidé říci své připomínky k projektu," uvedl Martin. 

Radnice už ke kácení uspořádala výstavu v budově, kde jsou přepážky většiny jejích agend. Další výstavu chtěla mít přímo na Masarykově ulici. Historické obrázky a dokumenty upozorňující na současný špatný stav aleje ale vydržely zavěšené mezi dvěma stromy u Severočeského muzea od úterý jen jeden den. "Dnes po ní zbyly jen holé kmeny. Neznámý poberta si dal tu práci, že uřízl šňůry natažené mezi dvěma lípami a všechny obrázky a ofocené dokumenty, které zde byly pověšené, sebral," uvedla mluvčí města Zuzana Minstrová. Výstavu podle ní do několika dnů obnoví, fotografie ale zavěsí úředníci zřejmě výš, aby na ně lidé ze země nedosáhli. 
    
Příští týden také úředníci osloví místní s dotazníkem. "Lidé se budou moci vyjádřit, jestli souhlasí s obnovou aleje a jestli vědí, proč ji město chystá," řekla Minstrová. Radnice si také nechává vypracovat další dva posudky, přestože už má tři jiné. "Jeden nový posudek zkoumá, jak ovlivňuje stromořadí prostor Masarykovy ulice a jaký by mohla na něj mít vliv nová alej tvořená mladými, tudíž mnohem nižšími stromy. Další posudek analyzuje výskyt živočichů v dané lokalitě, včetně dopadu obnovy aleje na jejich život," vysvětlila mluvčí. 
    
Alej je tvořena převážně stoletými lípami. Letos v březnu nechalo město pokácet sedm stromů v nejhorším stavu. Už toto kácení se některým místním nelíbilo. "Ekologové na Šumavě hájí každý strom a tady se alej, která je ozdobou města, prostě vykácí. Je to jednodušší než je ošetřit a zjistit, které jsou dobré," řekl tehdy ČTK Vladimír Hakel, který se v jedné z vil v Masarykově ulici před 62 lety narodil. 
    
Podle odborníků je ale vhodnější vysadit alej novou, zachránit by totiž mohli jen pár stromů. Podle posudku z loňského roku hrozí u 125 stromů vyvrácení. Na jejich špatném stavu se podepsala nejen rekonstrukce tramvajové trati před 30 lety, ale také napadení agresivními dřevokaznými houbami nebo solení chodníků a komunikací v jejich okolí. Už v minulých letech několik stromů spadlo, obešlo se to naštěstí bez zranění. Město chce zbylé stromy pokácet v příštím roce, do té doby by měla být hotová studie na obnovu aleje. Na financování projektu se bude snažit získat dotace z evropských či státních fondů. 
    
Alej lemuje jednu z nejhezčích libereckých ulic, která současnou podobu získala v době největšího rozmachu města na přelomu 19. a 20. století. Architektonicky ojedinělý celek tvoří lázně císaře Františka Josefa I., Severočeské muzeum a dětská poliklinika. Je tam i kdysi slavné výstaviště, které ale dnes chátrá. Alej také vybízí turisty k romantické procházce z centra města k zoo, botanické zahradě nebo Lidovým sadům. 
 
zdroj: ČTK