Dva roky po povodních práce v Heřmanicích stále nekončí

V Heřmanicích na Liberecku ani dva roky po ničivých povodních práce na obnově nekončí. Zatímco opravy obecního majetku už se pomalu chýlí k závěru, krajská silnice i koryto řeky Olešky na rekonstrukci stále čekají. Povodí Labe i Krajská správa silnic provedly jen nezbytnou sanaci a práce na obnově měly zahájit letos, zatím se ale nic neděje, řekl ČTK starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný. Bude podle něj trvat ještě několik let, než se v obci podaří všechny škody po velké vodě napravit.  

Heřmanice s 230 obyvateli patří k nejmenším obcím na Frýdlantsku. Před dvěma lety patřila obec v Libereckém kraji k těm záplavami nejpostiženějším - dostala proto přezdívku severočeské Troubky. Jindy klidná Oleška se 7. srpna 2010 změnila v dravý proud, který bral stromy na březích, mosty a lávky a zbořil i několik domů. Když voda opadla, vypadala hlavní silnice, jako by tudy prošla válka. Jen škody na obecním majetku tehdy odborníci odhadli na 70 milionů korun. Další desítky milionů budou stát opravy koryta a krajské silnice. V celém kraji si tehdy záplavy vyžádaly pět životů a zůstaly po nich škody za více než osm miliard korun.

Práce na obnově v Heřmanicích stavební firmy zahájily bezprostředně po povodních. "Využili jsme možnosti zadávat zakázky a připravovat projekty ve zrychleném řízení," řekl starosta. Obec připravila dvě desítky projektů, z nichž většinu plně financuje ministerstvo pro místní rozvoj z programu na obnovu obecního a krajského majetku zničeného živelní katastrofou. Bez dotací by malá obec nebyla tak nákladné opravy schopna zaplatit. Celý roční příjem obce by podle starosty stačil sotva na výstavbu jednoho mostu, v obci jich ale stavěli pět a také několik lávek.
 
"Už loni jsme postavili všechny hlavní mosty, letos se staví opěrné zdi a opravují místní komunikace," řekl Stříbrný. Dokončují se některé lávky a propustky. "Na příští rok jsou v plánu ještě další dvě opěrné zdi a jedna komunikace, připraveny jsou také dva projekty na stavbu mostu a lávky," dodal starosta. Řadu prací podle něj ale nebude možné dokončit dříve, než skončí práce na opravě krajské silnice a koryta řeky. "Bez toho nemohou ani lidé dokončit své ploty a zahrady," dodal Stříbrný.
 
Z ničivých povodní se zatím zcela nevzpamatovala ani místní sklářská firma Spiderglass, kterou se v srpnu 2010 prohnala dvoumetrová záplavová vlna. Voda podemlela i jednu z nosných zdí sklárny a statik byl přesvědčen o tom, že i ji bude nutné zbourat. Tváří v tvář takové zkáze to chtěl majitel Josef Novotný v první chvíli "zabalit", nakonec se ale odmítl vzdát. Pomohla rodina i přátelé, z objektu vyvozili na 500 koleček bahna, základy zabezpečili ručně, když je lepili betonem doslova jako vlaštovčí hnízdo. Sklářský ateliér se nakonec podařilo zachránit. "Stále ale jedeme tak na půl plynu, zakázek je málo, potřebovali bychom jich víc," dodal Novotný.
 
zdroj: ČTK