Bouře způsobila na Smědé stav ohrožení, na Liberecku zemřel muž

Na řece Smědé v Předláncích na Frýdlantsku, kde se v noci na dnešek zvýšila hladina po přívalových deštích, byl ráno odvolán stav ohrožení. Hladina rychle klesala a po 11:00 se dostala pod první povodňový stupeň, vyplývá z údajů Povodí Labe. V normálu jsou i ostatní řeky v Libereckém kraji, který zasáhly v noci na dnešek silné bouře. V jejich důsledku netekla teplá voda v Liberci a Jablonci, desítky domácností byly bez proudu. Škody budou zřejmě řádově ve stovkách milionů. Hasiči zasahovali v noci a ráno u 128 událostí. Ze dvou táborů a autokempu evakuovali na Frýdlantsku 84 lidí, z toho 60 dětí. ČTK to řekla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

V Jeřmanicích na Liberecku zemřel v noci čtyřiašedesátiletý muž, když se snažil ochránit svoji zahradu před rozvodněným potokem. "Muže 20 minut nikdo neviděl, pak ho našli ve strouze," uvedl krajský ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík. Zdravotníci původně vyjeli k tonutí, příčinou smrti ale byl podle krajské mluvčí záchranné služby Lenky Markovičové zřejmě infarkt. Záchranáři se zhruba půl hodiny pokoušeli muže neúspěšně resuscitovat.
 
Ve Frýdlantu zhruba v 1:30 spadl do rozbouřené řeky muž poté, co uklouzl pantofel. "Měl velké štěstí, zhruba po 500 metrech ho zpětný proud vynesl do náhonu, kde bylo pouze po kolena vody a odkud sám vylezl," řekla Štrauchová. Podle původních informací muž do rozbouřené řeky skočil, policie ale upřesnila, že šlo o nešťastnou náhodu.
 
Právě na Frýdlantsku byla zřejmě situace v noci nejhorší, v Jizerských horách místy napršelo skoro 130 milimetrů. I kvůli tomu tam tok Smědé v noci velmi rychle stoupl. Hladina v Předláncích byla ještě o půlnoci na 74 centimetrech, za další hodinu byla takřka o dva metry výše. "Bylo to děsivé. Hladina byla výš než při červnových záplavách," řekl starostka Višňové Vladimíra Erbanová. Smědá kulminovala na 292 centimetrech. Podle starostky jim voda poškodila několik mostků, propustků a silnic. "Škody zatím nedokážu odhadnout," dodala. V nedaleké Raspenavě přívalové deště jen na obecním majetku způsobily podle odhadu starosty Pavla Lžíčaře škody za 50 milionů korun.
 
V noci byl stav ohrožení krátce i na Nise ve stotisícovém Liberci. Milionové škody tam voda způsobila na fotbalovém stadionu U Nisy a v ohrožení je i čtvrteční zápas Evropské ligy mezi Libercem a Curychem. V noci nejezdily ani tramvaje. "Dešťová voda zatopila koleje v centru Liberce a bahno a kamení okamžitě zaplavilo tramvajovou trať do Jablonce nad Nisou," řekla mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. Podle mluvčí liberecké radnice Zuzany Minstrové jsou škody na městském majetku za desítky milionů.
 
Voda v Liberci zaplavila i jeden z kotlů teplárny a z provozu vyřadila některé výměníkové stanice. Dopoledne byly bez teplé vody stále v části Vesce a Vratislavic, i jim by ale odpoledne měly dodávky obnovit. Bouře také způsobila havárii na centrální soustavě teplárny v Jablonci. I tam se ale podařilo už poruchu odstranit a dodávky obnovit. Výjimkou je Mšeno, tam začnou dodávat teplo kvůli další závadě až odpoledne.
 
Přívalové deště působily v noci problémy i v dalších částech Libereckého kraje. Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům a čerpání vody. Například metr vody museli odčerpat na několika místech v Turnově - před panelovými domy v Diamantové ulici, v Sobotecké a Nádražní ulici. U jednoho z panelových domů na Jablonecku protekla voda střechou do chodby a výtahové šachty, dodala Štrauchová. Blesk také zapálil chatu v Jestřabí v Krkonoších na Semilsku.
 
V noci bylo bez proudu v kraji několik desítek domácností na Semilsku, Železnobrodsku a v okolí Českého Dubu, poruchy na vysokém napětí se již ale podařilo odstranit. "Ještě se pracuje na některých vedení nízkého napětí," dodala mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.
 
zdroj: ČTK