Biskup navštívil libereckou radnici

Libereckou radnici 2. června před polednem navštívil biskup litoměřické diecéze Mons. Jan Baxant. Jak v průběhu neformálního rozhovoru s primátorkou Liberce Martinou Rosenbergovou přiznal, Liberec začal pravidelně navštěvovat až se svým příchodem do Litoměřic.

Ze svého předchozího působiště v Českých Budějovicích a Karlových Varů se do Liberce nikdy nedostal, přestože tady má přátele ze studií. Liberec označil jako sebevědomé a nenapodobitelné město. V rozhovoru vyzdvihl osobnost nedávno zemřelého pátera Miloše Rabana.

Zmínil také, že litoměřické biskupství je na rozlohu největší v republice a spravuje 1135 kostelů a kaplí v 437 v farností. Na otázku náměstka primátorky Kamila Jana Svobody, jestli se v budoucnosti chystá výstavba nových kostelů, si Jan Baxant posteskl, že biskupství naopak počítá s tím, že se bude muset některých kostelů vzdát, protože je financování jejich provozu i souvisejících oprav neúměrně prodražuje. Přesto Mons.

Baxant vyjádřil naději, že se přebytečných kostelů se případně ujmou municipality. Jedině tak je podle něj možné zachovat tyto stavby přístupné široké veřejnosti.

Přestože na jeho návštěva na Liberecké radnici nebyla jeho první, s radostí přivítal možnost prohlídky reprezentačních prostor radnice s výkladem a na zkoušku usedl do lavice, kde ještě po druhé světové válce zasedalo městské zastupitelstvo.

www.liberec.cz