Živá knihovna povolání v Jablonci nad Nisou

Projít se živou knihovnou povolání se budou ve středu 15. února moci žáci posledních ročníků základních škol v jabloneckém Eurocentru. Koná se tam totiž akce se stejnojmenným názvem, jejímž cílem je motivovat zájem dětí o studium technických oborů. Živou knihovnu povolání podpořil svou záštitou primátor Jablonce Petr Beitl. 

Živou knihovnu povolání organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Žáci budou mít možnost se postupně seznámit s cca 12 profesemi, jejichž garanty se staly převážně jablonecké firmy. Mohou si pohovořit s pracovníky, kteří konkrétní povolání vykonávají, zeptat se na to, co je zajímá. Budou také mít možnost si leccos na místě i prakticky vyzkoušet,“ přibližuje průběh Naděžda Vojtíšková, regionální manažerka svazu a dodává, že akce úspěšně proběhla například i České Lípě nebo v Liberci. V Eurocentru kromě zástupců nejrůznějších firem, budou také zástupci Úřadu práce ČR, kteří jsou připraveni zájemcům poradit s volbou budoucího povolání a výběrem střední školy. 

„Na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků si v poslední době stěžuje stále více firem. Pokud můžeme dětem svět technických oborů prakticky přiblížit a následně nabídnout i kvalitní pracovní místa přímo tady v Jablonci, je to to nejlepší, co můžeme pro rozvoj našeho města a regionu udělat,“ myslí si patron akce primátor Petr Beitl. 

Chcete vědět, jak se programuje průmyslový robot, čím se zabývá technolog lepení či jakosti? Co pro svou práci musí umět produktový manažer nebo svářeč? Chcete pod dohledem zkušeného zlatníka zkusit zhotovit šperk nebo si promluvit o práci zdravotnického personálu v jablonecké nemocnici? Na dotazy dětí i jejich pedagogů jsou připraveni odpovídat zástupci nejen jabloneckých firem a společností.

Akce je určena předem registrovaným základním školám. Více informací sdělí Naděžda Vojtíšková, regionální manažerka pro Liberecký kraj na e-mailu nvojtiskova@spcr.cz.