Právě se nacházíte:

Zemřel Zdeněk Neruda

V pátek 5. října ve věku 98 let zemřel plukovník ve výslužbě Zdeněk Neruda, válečný veterán a čestný občan města Jablonec nad Nisou. Poslední rozloučení se zesnulým se koná v pátek 12. října ve 13 hodin ve smuteční síni městského hřbitova v ulici Na Roli.

Zdeněk Neruda absolvoval gymnázium a důstojnickou školu, do armády vstoupil za druhé světové války. V letech 1944-45 působil jako navigátor u letectva RAF ve Velké Británii. Po roce 1948 byl proto považován za zrádce a nepřítele režimu. Pracoval jako dělník v podniku Skleněná bižuterie v Jablonci a byl sledován StB. V roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra v Jablonci. Od roku 1990 vykonával po dobu 20 let funkci tajemníka Českého svazu bojovníků za svobodu v Jablonci. Za jeho působení byl ČSBS hodnotným partnerem města Jablonec nad Nisou, zapojoval se do všech vzpomínkových akcí pořádaných městem. Zdeněk Neruda ve svých výstupech vždy připomínal masarykovské tradice a lásku k vlasti tak. Svými zkušenostmi a znalostmi mnohokrát přispěl k uvádění skutečností na pravou míru. Jeho prvním porevolučním počinem bylo přejmenování ulice Protifašistických bojovníků na ulici Generála Mrázka. Zasadil se o vytvoření pomníku Bojovníkům za svobodu vlasti a obětem bezpráví v parku pod hotelem Rehavital. 

Po lidské stránce pan Zdeněk Neruda vždy byl člověk čestný, hrdý, pracovitý a spravedlivý, který se nebál své názory sdělovat i v době totality. Primátor Petr Beitl 1. ledna 2015 udělil panu Zdeňku Nerudovi titul Čestný občan města Jablonec nad Nisou za jeho celoživotní postoje a názory, které jsou vzorem nejen pro mladší generace.

„Je mi ctí, že mi život přivedl do cesty osobnost v podobě pana Nerudy, kterého jsem si hluboce vážil za jeho vlastenecké postoje a realistický pohled na svět kolem nás. Čest jeho památce,“ říká primátor města Jablonec nad Nisou Petr Beitl.