Zdravotní záznamník pomáhá nejen seniorům

Základní přehled o podávání a dávkování léků, informace o pobytu v nemocnici, kontakty na nejbližší příbuzné a osoby blízké. To všechno lze najít v dobrovolném zdravotním záznamníku pro seniory a osoby se zdravotním omezením. Pomáhá zdravotnickým i sociálním pracovníkům, kteří o seniora pečují, ale také v případech náhlého zhoršení zdravotního stavu nebo hospitalizace. Zdravotní záznamník je společným projektem Centra sociálních služeb a Českého červeného kříže.

„Iniciativu Centra sociálních služeb a Českého červeného kříže velmi vítám. Na první pohled malá knížečka může zachránit i lidský život. V Jablonci nad Nisou a okolí už má zdravotní záznamník přes čtyři tisíce lidí a věřím, že se jejich počty ještě rozšíří,“ říká náměstek pro oblast humanitní David Mánek s tím, že informace v záznamníku mají význam nejen pro lékaře, ale také pro sociální pracovníky, pečovatele a rodinné příslušníky.

Jablonecký Český červený kříž a příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Jablonec nad Nisou se inspirovaly tzv. Zdravotním průkazem dospělého, který v minulosti navrhla docentka Milada Emmerová na základě vlastních zkušeností z lékařské praxe a komunikace s pacienty seniorského věku. Papírový záznamník má velikost A6. Lidé ho mohou nosit u sebe, nebo ho mohou mít na viditelném místě doma tak, aby byl kdykoliv v případě nutnosti po ruce. 

Papírové zdravotní záznamníky jsou zdarma k dostání v Centru sociálních služeb Jablonec nad Nisou a na pobočce Českého červeného kříže.