Zámecký park na Sychrově prochází nejrozsáhlejší úpravou od války

Zámecký park na Sychrově prochází nejrozsáhlejší a nejkomplexnější úpravou od konce druhé světové války. Práce budou probíhat po celý rok, cílem je vrátit parku původní podobu. ČTK to řekl kastelán zámku Miloš Kadlec. Revitalizace podpořená evropskou dotací si vyžádá 13,6 milionu korun.

"Kdo sychrovský park zná, ví, že to již skutečně bylo zapotřebí. Řada dřevin byla nemocných, nově vyrostlé bránily výhledu a vůbec celkovému pochopení kompozice parku, která napodobuje husí nohu - od parkového průčelí zámku se rozbíhají tři hlavní prostorové osy, které jsou lemovány množstvím okrasných dřevin, které ale byly upozaděny těmi náletovými," uvedl Kadlec.
 
Park v anglickém stylu vznikl v 19. století za vlády knížecí rodiny Rohanů, díky revitalizaci by se měla vrátit některá arboreta. "Těším se, až se parku vrátí původní podoba, a to včetně růží, které zastoupí množství i cizokrajných květin, které se zde za Rohanů pěstovaly," řekl kastelán.
 
Čtyřiadvacetihektarový park je nyní kvůli kácení náletových a nemocných stromů uzavřený, veřejnosti bude znovu přístupný s omezeními od března. V parku arboristé ošetří 366 stromů a na podzim v něm vysadí 650 stromů a 12.712 okrasných keřů a růží. Nově budou založeny trávníky po odstraněných stromech a náletových dřevinách na ploše 9417 metrů čtverečných. Projekt navazuje na loňskou obnovu aleje Rohanka, která je jednou ze tří páteřních os parku. Alej z počátku 19. století patří mezi nejvýznamnější v zemi, je v ní největší soubor pyramidálních dubů.
 
Kácení náletových dřevin, ošetření stávajících a výsadba nových stromů se provádí s pomocí evropské dotace i v parcích na třech dalších památkách v Libereckém kraji. Obnova parku na zámku Frýdlant na Liberecku si vyžádá 11 milionů korun, na příhraničním hradu Grabštejn na Liberecku bude stát 3,2 milionu a na zámku Hrubý Rohozec u Turnova zhruba tři miliony korun.
 
zdroj: ČTK