Zájem o cyklobusy v Libereckém kraji roste, přibude nová linka

Novou speciální linku i nové spoje nabídnou letos autobusoví dopravci cyklistům v Libereckém kraji. Důvodem je rostoucí zájem mezi cyklisty i budování nových cyklostezek. ČTK to řekl Jiří Hruboň, ředitel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji. 

Od června zavedou zkušebně víkendovou linku z Nového Boru přes Cvikov na Krompach, což uvítají zejména cyklisté jezdící do Lužických hor. Letos také prodlouží sezonu pro cyklobusy, které jezdí z Jablonce přes Jizerské hory do Tanvaldu a na Jizerku. Autobusy budou jezdit až do konce září a navíc přibudou dva páry spojů mezi železniční stanicí v Kořenově a Jizerkou. "V nejbližší době bychom rádi obnovili i provoz cyklobusů z Liberce přes Osečnou na Hamr na Jezeře a do Stráže pod Ralskem, diskutuje se i o přeshraničních linkách spojujících německou Žitavu a Zhořelec s polskými lázněmi Swieradów přes Frýdlantsko," uvedl Hruboň. 

Speciální cyklobusy jezdí i na Frýdlantsku nebo v Českém ráji. Cyklisty tam lákají nové trasy. V kopcích v Jizerských horách na Frýdlantsku už několik let budují síť rekreačních cyklistických tras známých jako singltrek. K dispozici tam je asi 70 kilometrů. "Zájem každý rok roste, loni to mohlo být kolem 20.000 návštěvníků," uvedl starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil. Podle něj se zájmu cyklistů začínají přizpůsobovat v nabídce i provozovatelé restaurací a penzionů. 
    
V Českém ráji letos nově nabídnou asi třicetikilometrovou trasu na motivy známého českého filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Vede přes skalní město, zámek Valdštejn, hrad Hrubá Skála i malebnou krajinou známých podtroseckých rybníků. V Českém ráji budují také cyklotrasu podél řeky Jizera, letos by měl být hotový asi desetikilometrový úsek z Líšného do Dolánek u Turnova. 
    
Podle ředitele sdružení Český ráj Jiřího Lukeše je zájem cyklistů o tuto lokalitu několik posledních let zhruba stejný, potřebovali by ale lepší zázemí. "Síť půjčoven a opraven tady je, bojují ale s krizí," konstatoval. Na oblibě získávají v Českém ráji vedle kol i koloběžky. "Je to zajímavá alternativa pro ty, kteří se bojí jezdit na kole, pro rodiny s dětmi nebo turisty, kteří nemají s sebou kola," uvedl majitel firmy Koloběžky Český ráj na Malé Skále Jiří Boháč. Loni byli jediní, letos jen na Malé Skále vznikly dvě další půjčovny. Zájemcům nabízejí výlety nejen po Českém ráji, ale třeba i do Jizerských hor. 
    
Na nové trasy narazí cyklisté i v dalších částech Libereckého kraje. Patnáct kilometrů vede Podještědím i Podralskem z Osečné do Noviny pod Ralskem. K závěru se chýlí i stavba 17 kilometrů dlouhé cyklostezky Varhany na Českolipsku. Třetí, technicky nejnáročnější etapa je prakticky hotová, zbývá položit asfalt, osadit značky a mobiliář. Cyklisté zatím mohou využít asi osmikilometrový úsek z České Lípy do Volfartic. 
    
Cyklisty se snaží kraj přilákat i k nově stavěným turistickým cílům. Například k loni postavené rozhledně ve tvaru okurky v Heřmanicích na Liberecku. Rozhledna je jedním z hlavních lákadel na nově vytvořené cyklostezce, která vede z polské Bogatynie do Dětřichova. Na české straně přibylo 7,5 kilometru tras. Na Tanvaldsku zase mystický velikán Jára Cimrman zatraktivnil stezku ze Zlaté Olešnice k hranici s Polskem na Jizerce. Letos by na trase mělo přibýt muzeum v Příchovicích. 
 
zdroj: ČTK