Zahradu libereckého pěstitele Pevného zaplavily tisíce květů

V zahradě libereckého pěstitele Jiřího Pevného rozkvetly tisíce květů fuchsií, muškátů, honzíků, tořivek a dalších květin. Největší záplavu květů čeká o svátečním víkendu, už teď se ale mají návštěvníci nač se dívat. Mnozí z nich míří do zahradnictví každoročně, nejen aby se pokochali barevnou nádherou, ale také aby doplnili své vlastní sbírky fuchsií či pelargonií.

"Přijela jsem pro šest rostlin, už jich mám v krabici osm a asi to nebude konečný počet," přiznala ČTK návštěvnice, která do Liberce přijela z Prahy. Některé květiny ještě nerozkvetly, a tak měla výběr trochu ztížený. "Mám ale zkušenost, že ve chvíli, kdy to tu všechno rozkvete, jsou některé odrůdy rychle pryč, tak jezdím raději dřív, protože je větší výběr," vysvětlila žena.
 
"Jako každoročně je tady 1300 fuchsií, 400 pelargónií, 80 achimenes. Tradičně jsme na jaře sto fuchsií vyřadili a stejný počet nových kultivarů nakoupili, i když vybrat něco nového a neobvyklého je stále těžší," přiznal zahradník Pevný. Také nabídku oblíbených pelargonií každoročně rozšiřuje. Lidé si také pochvalují, že dokáže poradit, kam jakou květinu. Nabízí nejen balkonové, ale také trvalky známé ze zahrad našich babiček.
 
Stále více lidí si na jaře nechává osázet balkonové truhlíky, Pevný ale nabízí i řešení zahrad. Klientům nedoporučuje žádnou exotiku a anglické trávníky, přednost dává tradičním květinám a dřevinám a loukám, které se do českých podmínek hodí lépe a jsou méně náročné. "Existuje i směs která dorůstá jen zhruba deseti centimetrů a může být variantou tradičních trávníků. Člověk jen musí být trpělivý, trvá zhruba dva roky, než takový trávník naroste, je však mnohem odolnější, nepotřebuje hnojení ani rekultivaci, přežije i bez zálévání," řekl Pevný.
 
Zahradničení se věnuje dlouhá léta, začínal s masožravými rostlinami a orchidejemi, pak mu učarovaly fuchsie. Původně to byl jen náročný koníček, už deset let se ale zahradničení věnuje profesionálně. Když zkrachoval jeho zaměstnavatel - liberecká společnost Textilana, zkusili s manželkou, zda je hobby uživí. Dnes je to pro oba práce na plný úvazek. Jen zalít tisíce rostlin v květináčích trvá v horkých dnech celý den. Znamená to odnosit v konvích stovky litrů vody a obrat tisíce zvadlých květů a listů.
 
Zahrada v liberecké čtvrti Pavlovice je přístupná denně od 10:00 do 18:00 včetně víkendů s výjimkou středy.
 
zdroj: ČTK