Zahradu libereckého pěstitele fuchsií znají i za hranicemi

Zahrada libereckého pěstitele fuchsií Jiřího Pevného láká v těchto dnech návštěvníky z celé země. Na tisíce květů, které právě rozkvétají, se však přijíždějí podívat i lidé ze zahraničí - z Německa, ale i z Ruska. Fuchsie v těchto dnech nakvétají a první květy bývají největší, některé mohou mít až 12 centimetrů, každý další květ už je pak menší, řekl ČTK Pevný.

"Je paradox, že někteří Liberečané ani nevědí, že ve městě taková zahrada je. Zrovna minulý týden jsme tu měli turisty z Plzně, kteří byli v Liberci u známých, a teprve oni je k nám přivedli, chtěli se sem podívat," poznamenal Pevný. Mnozí místní jsou ale stálými návštěvníky zahrady. Zvykli si tady nakupovat každoročně nové rostliny a budují si vlastní sbírky fuchsií. Pro květiny si ale podle něj jezdí i lidé až z Tábora nebo od Hradce Králové.
 
Velkou konkurencí jsou Pevnému hobbymarkety, které v posledních letech právě fuchsie, ale i další rostliny nabízejí. Zahradník takový nákup nedoporučuje. "Lidé si ji koupí v únoru kvetoucí a teď se mně ptají, co s ní mají dělat, protože odchází. Kytka je urychlená, často je ve špatném substrátu a mnohdy se ji ani zachránit nepodaří," poznamenal. Jsou to podle něj vyhozené peníze, proto radí kupovat květiny od zkušených zahradníků, kteří vědí, co pěstují, a umí i poradit.
 
Pevný se zahradničení věnuje dlouhá léta, začínal s masožravými rostlinami a orchidejemi, pak mu učarovaly fuchsie. Původně to byl jen náročný koníček, už přes deset let se ale zahradničení věnuje profesionálně. Když zkrachoval jeho zaměstnavatel, zkusili s manželkou, zda je hobby uživí. Dnes je to pro oba práce na plný úvazek. "Jen zalít tisíce rostlin v květináčích znamená každý den odnosit v konvích stovky litrů vody a obrat denně na 50 litrů zvadlých květů a listů," poznamenal.
 
Už dávno ale Pevný nepěstuje jen fuchsie, i když těch má nejvíc. "Jako každý rok máme 1300 fuchsií, stovka je nových a stovku starých jsme vyřadili. Máme kolem 400 druhů muškátů, část je také nová, a vystavujeme už i přes stovku kultivarů honzíků a 200 kultivarů denivek," vyjmenoval Pevný. V zahradě také najdou lidé tradiční trvalky, které pěstovaly naše babičky na zahrádkách - floxy, kopretiny nebo srdíčka. Lidé si v zahradnictví nechávají osázet na jaře své truhlíky.
 
Pevný ale nabízí i řešení zahrad. Klientům nedoporučuje žádnou exotiku ani anglické trávníky, přednost dává tradičním květinám, dřevinám a loukám, které se do českých podmínek hodí lépe a jsou méně náročné. "Existuje i směs která dorůstá jen zhruba deseti centimetrů a může být variantou tradičních trávníků. Člověk jen musí být trpělivý, trvá zhruba dva roky, než takový trávník naroste, je však mnohem odolnější, nepotřebuje hnojení ani rekultivaci, přežije i bez zalévání," řekl Pevný.
 
Zahrada v liberecké čtvrti Pavlovice je přístupná denně od 10:00 do 18:00 včetně víkendů s výjimkou středy.
 
zdroj: ČTK