Za jízdenky mohou cestující MHD v Liberci platit bezkontaktně

Při nákupu jízdenky do autobusu či tramvaje městské hromadné dopravy v Liberci mohou cestující ode dneška využít bezkontaktní platební karty. Liberec je po Praze teprve druhým městem v zemi, které tuto službu cestujícím nabízí. Nový automat na jízdenky umístil dopravní podnik na terminál v centru města, kudy denně projde kolem 50.000 lidí. Automat komunikuje ve čtyřech jazycích - mimo češtiny také v angličtině, němčině a polštině, řekl novinářům ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar.  

Dopravní podnik má po městě čtyři automaty na jízdenky a dalších 30 je ve vozech, všechny jsou ale na mince. Nový jízdenkový automat umožňuje platit bezkontaktní kartou do 500 korun, ale dovoluje zaplatit i mincemi. Prodává jízdenky pro Liberec a na tramvaj do Jablonce nad Nisou. Zařízení v hodnotě čtvrt milionu korun pořídil dopravní podnik díky podpoře společností MasterCard a ČSOB. "Díky tomu jsme za něj zaplatili jen necelých 100.000 korun, jako za obyčejný mincovní automat," dodal Wejnar.
 
Investice má podle ředitele dopravního podniku smysl, i když prodej papírových jízdenek v posledních letech klesá, loni zhruba o pět procent. "Kolem 70 procent cestujících v městské dopravě má předplatné, další platí za cestu elektronicky nebo využívají SMS jízdenek. S klasickou papírovou jízdenkou cestuje kolem 15 procent cestujících, jsou to hlavně náhodní uživatelé, návštěvníci Liberce a také zahraniční turisté, proto to určitě smysl má," vysvětlil ředitel.
 
V městské dopravě v Liberci se od roku 2006 cestuje s elektronickou kartou, na kterou lze nahrát předplatné nebo ji využít jako elektronickou peněženku k zaplacení jízdného ve voze. Od roku 2009 nahradila původní městskou kartu krajská opuscard, která stejným způsobem umožňuje cestovat v rámci integrovaného systému po celém kraji. Kartu dnes denně v dopravě využívá 80.000 lidí, nejvíc v Liberci a Jablonci. Tuto kartu lze zatím dobíjet jen hotově, Wejnar ale slibuje, že už příští rok dopravní podnik umožní stejně jako u jízdenek platbu kreditu bezkontaktní kartou.
 
Liberecký dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, od podzimu 2009 je menšinovým vlastníkem sousední Jablonec nad Nisou. Firma zajišťuje městskou dopravu v obou sousedících městech a navíc i tramvajové spojení mezi nimi. Firma s půlmiliardovým obratem přepraví ročně na 73 tramvajových a autobusových linkách více než 32 milionů cestujících a najezdí bezmála osm milionů kilometrů. Zhruba 38 procent dopravy zajišťuje pro dopravní podnik semilská společnost Bus Line.
 
zdroj: ČTK