V liberecké zoo se poprvé vylíhla mláďata vzácného nestora

Liberecká zoologická zahrada dosáhla velkého úspěchu, když se jí poprvé vylíhla mláďata novozélandského papouška nestor kea. Zoo se tak stala součástí nepočetné rodiny chovatelů, kteří tyto ohrožené opeřence množí. ČTK o tom informoval mluvčí liberecké zoo Ivan Langr. 

"Loni se v evropských zoo narodilo jen 18 nestorů ve čtyřech zoo, přičemž populace v lidské péči dosahuje téměř 200 kusů," uvedl Langr. 
    
Vzácné papoušky chová liberecká zoo od roku 2008, první úspěšné vylíhnutí se ale povedlo až letos. Liberec má tři mláďata, která se vylíhla mezi 15. až 18. dubnem v umělé líhni. "Tento způsob byl zvolen právě v zájmu zachování přirozené reprodukce populace, protože nebylo jisté, zda by sami rodiče mláďata na hnízdě odchovali," uvedl Langr. Mláďata jsou uměle rozkrmována speciální papouščí směsí za pomoci injekční stříkačky, a to každé tři hodiny. 
    
Nestoři ve volné přírodě žijí jako endemit na jižním novozélandském ostrově, jejich počty však stále klesají. Podle nejnovějších údajů jich na ostrově přežívá už jen do 5000 kusů. Až do roku 1970, než byly spuštěny první záchranné programy, byli papoušci ve velkém vybíjeni místními farmáři, protože se věřilo, že napadají jejich stáda ovcí. Červená kniha ohrožených zvířat (IUCN) udává, že jich farmáři zastřelili více než 150.000, a na ostrov dokonce uměle vysadili zvířecí predátory, aby jim s decimováním nestorů pomohli. Papoušci se v lidské péči dožívají i 35 let, mláďata nejčastěji vyvádějí na svět v únoru až dubnu. Patří mezi velmi inteligentní zvířata, která se dokážou naučit i složitějším úkonům. 
 
zdroj: ČTK