V Liberci vystoupí špičky české undergroundové kulturní scény

Průvod divadelníků v kostýmech za zvuků bubnů včera lákal v centru Liberce na třídenní festival WTF?!, na němž vystoupí špičky české undergroundové kulturní scény. V Malém divadle se od pátku do neděle představí na 30 uměleckých projektů a souborů. ČTK o tom informoval mluvčí divadla F. X. Šaldy Jakub Kabeš. 

"Organizátoři z divadla F. X. Kalby, jakési undergroundové odnože divadla F. X. Šaldy, slibují jednu z největších kulturních událostí roku v Libereckém kraji," uvedl Kabeš. 

Hitem by se podle pořadatelů měla stát páteční inscenace Dresscode: Amis a Amil pražského divadla A Studio Rubín. "Hra je ve svém domácím divadle vyprodána na měsíce dopředu, proto mám radost, že se nám podařilo produkci přivést na náš festival a představit ji i libereckému publiku," uvedl jeden z organizátorů akce Tomáš Dianiška. Pozornost zřejmě vzbudí i kontroverzní projekt 120 dnů svobody skupiny Lachende Bestien, který se uvádí na půdě Divadla Na zábradlí. "Inscenace vycházející z románu markýze de Sade je proslulá explicitním zobrazováním nahoty a získala si kultovní pověst," upozornil Dianiška. 
    
Na festivalu bude mít premiéru i jeho představení s názvem Cela vypovídající o událostech, při kterých byla trojice libereckých herců zatčena za sprejerství. Na akci se představí také výtvarník Richard Loskot, brněnský audiovizuální projekt, žonglérské duo Bratři v tricku nebo Míra Božská se svou módní show. Návštěvníky festivalu čekají i vernisáže, happeningy, koncerty a stánky s uměleckými předměty. Kompletní program je na stránkách libereckého divadla. 
    
Jedním z taháků divadelní části měl původně být i politický kabaret Blonďatá bestie, který satiricky komentuje aktuální politické kauzy. "Z technických důvodů ale musel kabaret svoji účast zrušit," řekla za organizátory Eliška Hamplová. Festival se koná v Liberci podruhé, první ročník byl na podzim 2011 jednodenní. 
 
zdroj: ČTK