V Liberci vyroste zábavní vědecké centrum iQlandium

V Liberci včera začala stavba velkého zábavního vědeckého centra iQlandia. Výstavbu areálu za více než 400 milionů korun už tři roky připravuje obecně prospěšná společnost Labyrint Bohemia, která na projekt získala dotace z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. EU zaplatí podstatnou část nákladů, zhruba 20 milionů uhradí Labyrint Bohemia a sponzoři, řekl novinářům ředitel společnosti Pavel Coufal. Samotná výstavba centra přijde zhruba na 320 milionů korun, dalších bezmála 80 milionů bude stát jeho vybavení.

Nové centrum zábavného poznání vyroste v Liberci proti Centru Babylon na místě zchátralého areálu bývalé Desty. Projekt počítá s rekonstrukcí více než sto let staré budovy, která sloužila za druhé světové války jako vojenský lazaret.

"Tento objekt zůstane, i když z něj zbudou jen obvodové zdi, bude pečlivě rekonstruován a k němu bude přistavěn o něco větší moderní objekt s velkou skleněnou věží," popsal záměr Coufal.

Autoři projektu se inspirovali v obdobných zařízeních v západní Evropě i zámoří, srovnávat se chtějí například s obdobným vědeckým centrem La Villette v Paříži. Liberecké centrum bude mít rozlohu kolem 10.000 metrů a vyroste proti areálu, kde už dnes podobné centrum, byť menší, funguje. "Bude to konkurence iQparku," přiznal Coufal. Po otevření nového centra se podle něj ale počítá s tím, že iQpark se bude zaměřovat na menší děti, kdežto iQlandia bude určena těm větším. "Nové centrum bude vědečtější, exponáty budou velké, výpravné a budou v jiném stylu než současné jednoduché v iQparku," dodal ředitel.
 
Návštěvníci se mohou těšit na nové expozice, k těm nezajímavějším bude zřejmě patřit nanosvět. "Bude tu i expozice člověk jako stroj, která umožní návštěvníkovi vejít ústy a zkoumat lidské tělo zevnitř," popsal jednu z expozic Coufal. Další expozice budě věnována planetě Zemi, návštěvník bude mít možnost projít černou dírou nebo zažít velký třesk. "Bude zde i 3D planetárium, které na severu Čech chybí," dodal.
 
Na stavbu centra má firma Eurovia necelé dva roky. Slavnostní otevření je plánováno na 28. března 2014. Podle odhadů by mohlo v prvních letech centrum ročně navštívit kolem čtvrt milionu lidí, v dalších letech Coufal očekává, že návštěvnost poroste. Labyrint Bohemia provozuje v Centru Babylon už pět let podobné muzeum zábavného poznávání IQpark. "iQpark měl loni něco přes 150.000 návštěvníků a předpokládáme, že s otevřením nového centra klesne návštěvnost zhruba na polovinu," dodal Coufal. Přesto by podle něj měly být oba projekty zhruba z 90 procent soběstačné. Zbytek nákladů pokryjí sponzoři.
 
zdroj: ČTK