V Kokoníně přivítal prvňáčky preventista městské policie

V Jablonci nad Nisou nastoupilo během prvního školního dne k přechodům pro chodce jedenáct strážníků městské policie (MP). Do kokonínské základní školy pak přišel prvňáčky pozdravit a předat drobné dárky preventista MP Miloslav Lejsek. 

„Na bezpečnost dětí dohlížíme u vybraných přechodů v blízkosti základních škol už tradičně nejen v první školní den, ale během celého školního roku. Dnes bezpečnost dětí hlídalo 11 strážníků,“ konstatoval Miloslav Lejsek z MP v Jablonci nad Nisou s tím, že městská policie společně s humanitním odborem věnovala dětem reflexní prvky: „Protože v dopravním provozu je pro bezpečnost důležité být viděný,“ dodává.

Městská policie přichází do mateřských, základních a středních škol v průběhu celého školního roku, a to v rámci prevence kriminality. Pro děti různých věkových skupin připravuje besedy a přednášky šité na míru. Od ledna do května loňského školního roku jich bylo více jak třicet. „První stupeň, tedy děti od prvních do pátých tříd, vzděláváme na téma doprava. Mluvíme o povinnostech chodců a cyklistů, učíme je povinnou výbavu kola atd.,“ prozrazuje preventista městské policie Miloslav Lejsek. Pro žáky pátých tříd jsou určené přednášky o kyberšikaně a počítačové kriminalitě. „Se sedmáky mluvíme o tabákovém zákoně, vysvětlujeme jim fungování městské policie a stálicí je dopravní výchova,“ připomíná. 

Že výchova k bezpečnému chování je důležitá, o tom svědčí i výsledky letních preventivních akcí zvaných Kolo. „Ačkoliv je pořádáme o prázdninách už dlouhodobě a pravidelně, stále nacházíme hříšníky. Zkoumáme vybavení kola a nošení bezpečnostních helem a výsledky jsou stále smutné,“ uzavírá preventista jablonecké městské policie Miloslav Lejsek. Letos v červenci při preventivní kontrole obstáli jen dva ze zastavených 34 cyklistů, v srpnu pak jen pět z dvaapadesáti.