Led má tloušťku od pěti do deseti centimetrů a lezení po něm je jiné než u přírodních ledopádů. "Není hladký, ale máme to hodně členité, takže lezec nemusí ani moc zasekávat nohami ani cepíny," uvedl. "S trochu nadsázky se dá říci, že je to jako lezení po žebříku. Na efekt je to moc hezké," dodal.
Bývalý lom Na Bídě v Mlýnské ulici mají horolezci dlouhodobě pronajatý od libereckého magistrátu. Stejně jako loňská premiérová sezona ani letošní zatím ledolezení v centru stotisícového města moc nepřeje. "Na začátku roku se nám sice stěnu podařilo naledovat, za dva tři dny to ale slezlo," řekl správce. Část bývalého lomu se znovu podařilo pokrýt ledem až minulý týden a není jisté, zda led vydrží delší dobu. Výhled počasí s teplotami nad nulou není moc optimistický. "Nejhorší by byl déšť, to jde dolů hodně rychle," konstatoval Pfeifer. V dalších dnech by ale podle předpovědi pršet nemělo, správce i proto věří, že ledová stěna vydrží minimálně na tento víkend.
V Libereckém kraji je to jediná umělá ledová stěna. Ve volné přírodě jsou v kraji mezi lezci oblíbená zejména dvě místa v Jizerských horách, Štolpišský ledopád nedaleko Hejnic a ledopád v bývalém lomu v Oldřichově v Hájích. Tam se ale obvykle dostanou jen zkušení lezci, libereckou arenu si mohou vyzkoušet i amatéři. Podle Pfeifera nejlepší zdolají libereckou stěnu pod deset vteřin, amatéři na ni potřebují řádově minuty.
zdroj: ČTK