V březnu mohou Jablonečané požádat o kompostér

V průběhu března spustí Jablonec příjem žádostí o poskytnutí zahradního kompostéru. Mezi občany bude rozděleno 1200 kompostérů o objemu 1100 litrů. Žádosti mohou lidé podávat od 1. do 31. března na odd. veřejné zeleně jabloneckého magistrátu. K dispozici pak budou v průběhu května a června letošního roku.  

„Požádat o kompostér mohou fyzické osoby s trvalým pobytem v Jablonci na Nisou, které jsou vlastníky, spoluvlastníky či nájemci pozemku na území města. Žádat mohou i společenství vlastníků jednotek a bytová družstva, která jsou zároveň vlastníky pozemku,“ říká Barbora Šnytrová z odd. správy veřejné zeleně. 

Projekt „Kompostéry pro občany města Jablonec nad Nisou“ je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Životní prostředí. V loňském roce bylo schváleno přidělení dotace a proběhlo výběrové řízení na dodavatele kompostérů. Kompostéry o objemu 1100 litrů jsou z recyklovaného plastu odolného vůči mrazu a slunečnímu záření. Jsou vhodné pro zahrady o výměře kolem 1 000 m2. Hodnota jednoho kompostéru je zhruba 2 650 Kč.

„Kompostéry budou občanům bezplatně zapůjčeny po dobu udržitelnosti projektu, tzn. do konce roku 2023. Poté přejdou do jejich osobního vlastnictví,“ upozorňuje Šnytrová. Podrobné podmínky pro poskytování kompostérů a vzor smlouvy, která bude uzavřena s úspěšnými žadateli, jsou zveřejněny na webových stránkách města.