Unikátem Dnů otevřených dveří bude letos Liberecký zámek

Vůbec poprvé se letos během státního svátku 28. října lidé podívají do některých částí Libereckého zámku, uzavřeného před zraky veřejnosti už mnoho let. Příležitostí k jeho částečnému zpřístupnění se stanou Dny otevřených dveří, které na počest vzniku prvního samostatného Československa připravilo na pondělí 28. října Statutární město Liberec.

Liberecký zámek se nejspíš stane největším magnetem letošních Dnů otevřených dveří. Bude na státní svátek 28. října otevřený od 9.00 do 17.00 hodin. Lidé si ale nebudou moci projít tuto historickou památku, vlastněnou soukromou společností, celou. Přístupná bude pouze věž a zámecká kaple s dochovaným historickým interiérem. Na prohlídky kaple, které se uskuteční vždy každou půlhodinu, budou vydávány ve vestibulu zámku návštěvníkům časové vstupenky. Poslední začne v 16.30 hodin. Na zámek se návštěvníci dostanou parkem z ulice 8. března. Prohlídku doplní výstavka historických i současných fotografií objektu.
 
Otevření nejatraktivnějších částí zámku veřejnosti v den státního svátku dohodlo se soukromými vlastníky objektu vedení města Liberce při návštěvě na začátku srpna tohoto roku. „Chceme pomoci majitelům hledat možnosti využití tohoto rozsáhlého objektu,“ vysvětlila tehdy primátorka Martina Rosenbergová, proč se spolu s náměstky Jiřím Šolcem a Kamilem Janem Svobodou na zámek vydala.
 
Vedle zámku si budou moci zájemci prohlédnout také historickou radnici. Podívají se do zasedacích místností ve druhém patře, budou moci navštívit pracovnu primátorky i kancelář náměstka Jiřího Šolce, otevřená bude pro ně také obřadní síň. V případě příznivého počasí budou moci lidé rovněž vystoupat na věž. V zasedacích sálech si děti budou moci zkusit krátký vědomostní kvíz, a když zodpoví správně všechny otázky, pak je nemine i malá odměna. 
 
Radnice bude otevřená od 9.00 do 14.00 hodin. Na věž budou lidé moci vystoupat každou půlhodinu. Podmínkou jsou časové vstupenky, které budou návštěvníkům vydávány ve vestibulu radnice. Současně bude v pondělí 28. října otevřena Oblastní galerie Liberec (10.00 – 17.00 hodin). Návštěvníci se budou moci podívat také do Galerie U Rytíře v suterénu radnice, v čase od 9.00 do 14.00 hodin.
 
„Na radnici, na zámek a do Oblastní galerie budou mít lidé vstup zdarma. Symbolické vstupné zaplatí jen v Galerii U Rytíře. Za lístek zde dají polovinu, což je 15 korun,“ řekl David Pastva, vedoucí odboru sportu a cestovního ruchu magistrátu.