Toxi tým z Liberce zadržel prvního podezřelého z prodeje drog

Policisté zadrželi na vlakovém nádraží v liberecké čtvrti Rochlice třiadvacetiletého muže, kterého podezírají, že prodával pervitin. Jde o první úspěch speciálního toxi týmu, který pro potírání prodeje drog vytvořilo nedávno krajské ředitelství policie v Liberci. ČTK o tom dnes informovala policejní mluvčí Jana Světlá. Zadrženému muži hrozí až deset let vězení, byla na něj uvalena vazba.

Policie mladíka viní z toho, že od poloviny loňského roku na různých místech Jablonecka a Liberecka prodal nebo daroval minimálně 220 gramů pervitinu za 220.000 korun. Podle Světlé se drogu pokoušel také sám vyrábět. "Při provedené domovní prohlídce byly na místě kriminalisty zajištěny předměty sloužící k nelegální výrobě pervitinu," upřesnila.
 
Podle policie jde o narkomana, který je na pervitinu několik let závislý. V minulosti již byl také za prodej drog podmíněně odsouzen. "Byl však amnestován, tudíž není v současné době považován za recidivistu," upozornila Světlá.
 
Speciální krajský tým, který by měl účinněji bojovat s prodejci i výrobci drog, vytváří liberecká policie od března. Tým by měl čítat 16 lidí. Policie ho vytváří proto, že případů v Libereckém kraji spojených s výrobou a distribucí drog každoročně přibývá zhruba o čtvrtinu. Loni jich bylo 158. Liberecký kraj patří podle ředitele národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha dlouhodobě mezi regiony více zatížené drogovou kriminalitou. Je místem, odkud z Polska do Česka organizovaně proudí léky s pseudoefedrinem, jejichž volný prodej je v tuzemsku zakázaný. Z nich zde pak pachatelé vyrábějí pervitin a poté prodávají v Česku nebo převážejí do Německa.
 
zdroj: ČTK