Speciální systém bude sledovat jízdy úředníků

V libereckém kraji chtějí ušetřit, jízdy zaměstnanců ve služebních autech bude sledovat elektronický systém. Krajští radní schválili zahájení výběrového řízení na pořízení systému pro sledování služebních vozidel. Připojí se i některé příspěvkové organizace.  

Jedná se o 110 aut. Kraj bude mít možnost systém rozšířit až na 200 vozidel. Měl by začít fungovat na začátku příštího roku.
Využívání služebních automobilů krajského úřadu a příspěvkových organizací má být levnější a přehlednější. Zařízení umí sledovat průběh jízdy, délku, rychlost, spotřebu. I řidiče dokáže identifikovat.

Kraj se navíc vyhne případným manipulacím s knihami jízd, budou jen v elektronické podobě. Systém také umožní přepínání mezi soukromou a služební jízdou.

„Překvapilo mě, že máme příspěvkovky, jejichž auta nejsou vůbec využívána k soukromým účelům. Můžu si o tom myslet svoje. Ale podle mě je nejpřehlednější systém, kde mají auta možnost přepínání a uživatelé mají smlouvy, které je i chrání před tím, aby nebyli obviňováni ze zneužívání veřejného majetku,“ uvedl hejtman Martin Půta.