Sněžení v Libereckém kraji komplikuje dopravu

Sněžení a vítr komplikují dopravu v Libereckém kraji, na silnicích přibývá nehod. Problémy mají kamiony. Neprůjezdná je pro těžká nákladní auta silnice 65 u Rádla na Jablonecku.

Problémy jsou hlavně ve stoupání na Rychnovském kopci. Jeden ze sypačů, který frekventovanou silnici udržoval, má poruchu a traktor na udržení vozovky ve sjízdném stavu nestačí. Krátce po poledni vyjel na místo další sypač, řekl ČTK Pavel Pospíšil, hlavní dispečer společnosti Silnice LK, která krajské komunikace udržuje.

Problémy jsou ale hlášeny i na hlavní silnici z Liberce na Jablonec přes Kunratice nebo na I/9 u Svoru na Českolipsku. "Sníh je i na hlavních tazích, i když jsme zvýšili dávky soli, mohou mít hlavně kamiony problémy v každém stoupání," poznamenal Pospíšil. Problémy ale jsou podle něj i na silnicích třetí třídy a hlavně v horských oblastech, kde stále padá těžký mokrý sníh. "Silnice jsou zúžené, lemují je vysoké sněhové bariéry, které už pluhy ani traktorové radlice nedokážou přehodit, nasazujeme tam proto frézy," řekl Pospíšil.

Na horských silnicích navíc leží silná vrstva ujetého sněhu, ve které se tvoří hluboké koleje, třeba k cestě z Benecka na Mísečky doporučují silničáři sněhové řetězy. Řidiči by podle Pospíšila měli jezdit opatrně, na některých místech se jen obtížně vyhnou dvě osobní auta, natož když potkají sypač nebo autobus. Na cestu do hor by měli být motoristé vybaveni řetězy a lopatou, radí silničáři.

V Libereckém kraji řeší od rána policie desítky dopravních nehod, většinou se zatím obešly bez vážnějších zranění. Na začátku čtyřpruhu na silnici 13 za Bílým Kostelem směrem na Děčín se srazil kamion s osobním autem. U Zlaté Olešnice se střetl s osobním autem autobus. Další nehody řešila policie v Liberci, Jablonci, Chrastavě, Novém Městě pod Smrkem nebo Vítkovicích v Krkonoších.

Komplikace jsou i na železnici, v Jizerských horách zastavily popadané stromy dopravu hned na dvou tratích. Už od nedělního večera nejezdí vlaky z Tanvaldu do Železného Brodu. U Velkých Hamrů najel vlak do spadlého stromu a vykolejil. Nikomu se nic nestalo, teprve dnes za světla se ale na uvolnění trati mohlo začít pracovat. Spadlé stromy a zavátá trať jsou příčinou výluky také na trati ze Smržovky do Josefova Dolu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Českých Drah Radka Pistoriusová.

"Všechny vlaky v trati Tanvald - Železný Brod jsou nahrazeny autobusy náhradní dopravy. Zastávky Velké Hamry město, Návarov, Jesenný a Spálov není možné obsluhovat z důvodu těžké dostupnosti autobusovou dopravou," doplnila Pistoriusová. Výluka na frekventované trati potrvá podle předběžných odhadů až do čtvrtka, popadaných stromů je víc, další jsou podmáčené a hrozí zřícením, budou se postupně odstraňovat. Výluka na trati do Josefova Dolu by ale měla skončit ještě dnes do 16:00.

Uzavřeny byly kvůli popadaným stromům ráno i dvě silnice v Krkonoších - z Jablonce nad Jizerou na Jestřabí a také směrem na Stromkovice. Spadlé stromy tam strhly vedení vysokého napětí. "Bez proudu byly ráno tři trafostanice, většina dodávek by už ale měla být obnovena," řekla ČTK východočeská mluvčí ČEZ Šárka Beránková.

zdroj: ČTK