Slavní bratři Cologna a Northug neuspěli, zlato má Rusko a Itálie

V Liberci se rozdávaly první medaile v rámci světového šampionátu klasických lyžařů do 23 let. Sprinty ve Vesci ovládli Ital Federico Pellegrino a Ruska Jelena Sobolevová. Největší pozornost ale byla zaměřena na slavná jména v mužské startovní listině. Mladší bratři lyžařských megahvězd Gianluca Cologna a Tomas Northug se ovšem do finále neprobojovali a skončili na devátém, respektive jedenáctém místě.

Závod žen vyhrála suverénně dvacetiletá Sobolevová. Ruská hvězda budoucnosti byla nejrychlejší už v kvalifikaci a ve vyřazovacích závodech svou nadvládu bezezbytku potvrdila. V samotném finálovém klání proťala cílovou čáru s pohodlným náskokem před stříbrnou Němkou Sandrou Ringwaldovou a její bronzovou krajankou Hannou Kolbovou. Právě Kolbová nezopakovala svůj zlatý úspěch z loňského šampionátu juniorů v Turecku

„Už od rána jsem se cítila dost silná a vítězství v kvalifikaci posílilo mé sebevědomí. Od začátku každé jízdy jsem se snažila kontrolovat čelo a věřila jsem, že soupeřky porazím i ve finále a splním si tak svůj velký sen,“ nechala se slyšet vítězná Ruska Jelena Sobolevová.

České ženy prošly až do semifinále
 
Sympatické vystoupení předvedli ve Vesci české ženy, když obě nejenže postoupily z kvalifikace, ale uspěly i v následném čtvrtfinále. Semifinále už bylo nad jejich síly, a tak Karolína Grohová z Dukly Liberec nakonec obsadila jedenácté místo a Sandra Schützová z Jilemnice dvanáctou pozici.
 
„V takové umístění jsem tajně doufala, ale rozhodně jsem ho nečekala. Po Světovém poháru tady v Liberci jsem na pár dní lehla, takže jsem dnes opravdu nečekala nic velkého. Čtvrtfinále se mi jelo mnohem lépe, než kvalifikace. Byla jsem šťastná, že jsem se těch holek dokázala udržet,“ pochvalovala si po závodě dvaadvacetiletá Grohová.  „Škoda toho semifinále, ale tam už to z mé strany rychleji nešlo, hlavně ke konci jsem tam hodně ztratila,“ uvedla.
 
Také Sandra Schützová hodnotila postup do semifinále pozitivně. „Kvalifikace i čtvrtfinále se mi hodně povedly. Kdyby mi to řekl někdo před závodem, že se dostanu až do semifinále, asi bych mu nevěřila. Jsem moc spokojená,“ poznamenala jednadvacetiletá Češka. 
 
Bartoň zpytoval svědomí, nechal se zavřít
 
V mužské kategorii se z trojice českých reprezentantů probojoval do elitní třicítky pouze Jan Bartoň z Dukly Liberec. Ve svém čtvrtfinále pak dojel čtvrtý a celkově obsadil devatenáctou pozici. 
 
„Jsem spokojený tak napůl. Postup z kvalifikace je fajn, ale chtěl jsem se pokusit dostat se do semifinále. A to se nepovedlo. Mrzí mě, že jsem nešel dopředu, když jsem na to měl. Dole jsem se nechal zavřít a potom už jsem to nedohnal,“ zpytoval svědomí za týden třiadvacetiletý závodník. „Jinak jsem ale spokojený, že jsem s ostatními dokázal držet krok. Uvidíme za rok,“ uzavřel Bartoň.
 
VÝSLEDKY: 
 
Ženy do 23 let – sprint klasicky (1,3 km, 50 účastnic): 1. Sobolevová (Rus.) 3:17,65, 2. Ringwaldová -1,3 s, 3. Kolbová (obě Německo) -1,3, 4. Godovaničenkovová (Rus.) -3, 5. Hagaová (Nor.) -13,1, 6. Vuerichová (It.) -46,3… 11. Grohová, 12. Schützová (obě ČR).
 
Muži do 23 let – sprint  klasicky (1,6 km, 74 účastníků): 1. Pellegrino (It.) 3:36,75, 2. Mikkonen (Fin.) -0,4 s, 3. Bělov (Rus.) -0,4, 4. Skar (Nor.) -0,6, 5. Wolz (Něm.) -1,6, 6. Bygland (Nor.) -24,7… 19. Bartoň, 37. Máka, 45. Šrail (všichni ČR).
 
Kompletní výsledky naleznete na www.liberec2013.cz.