Škody na silnicích Libereckého kraje jsou po deštích za 100 mil.

Škody na krajských silnicích nižších tříd v Libereckém kraji jsou po přívalových deštích z konce července za téměř 100 milionů korun. Voda nejvíce poškodila propustky, mosty, nábřežní zdi a způsobila sesuvy svahů těles silnic. ČTK o tom dnes informoval radní pro dopravu Vladimír Mastník.

"Liberecký kraj požádá Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) o pomoc při odstraňování škod napáchaných přívalovými dešti na konci července," uvedl Mastník. S pomocí dotace ze SFDI se již v Libereckém kraji odstraňují škody na krajských silnicích po záplavách ze začátku června. Voda tehdy způsobila škody na 74 úsecích za více než 154 milionů korun, na opravy dostane kraj z fondu 131 milionů korun a z vlastní kasy zaplatí zbývajících 23 milionů korun.
 
Bouřky z konce července poškodily krajské silnice na 29 místech, hlavně na Liberecku. Místy tehdy napršelo až 130 milimetrů srážek. Nejvíce poničená je silnice III. třídy v Horní Řasnici - Srbské ve Frýdlantském výběžku, která vede do Polska. Škoda tam dosahuje 37 milionů korun. Voda podemlela nábřežní zeď, vyplavila příkopy, krajnice a poškodila dva mosty. Přes deset milionů korun si vyžádá oprava dvou silnic třetí třídy v Soběslavicích na Liberecku, na třech místech se sesunuly svahy a opěrné zdi a ve dvou úsecích jsou poškozené propustky.
 
Přívalové deště v noci na 30. července způsobily na majetku státu, obcí a kraje škody za zhruba čtvrt miliardy korun. Nejvíce zasažená města byla Raspenava ve Frýdlantském výběžku a krajský Liberec, obě města odhadují škody za 50 milionů korun. Škodu za 30 milionů způsobil prudký déšť také na železniční trati mezi Turnovem a Hodkovicemi nad Mohelkou.
 
Pro srovnání záplavy na začátku června zasáhly v Libereckém kraji 45 obcí a způsobily škody za 568,4 milionu korun.
 
zdroj: ČTK