Simmův kříž v Kokoníně se znovu narodil

Na Tyršovu stezku v Kokoníně se opět po letech vrátil kříž, který tam na svých pozemcích nechal v roce 1800 vztyčit hospodář Josef Simm. V roce 2009 mu vichřice zasadila poslední ránu a z kříže zbyly jen povalené kamenné sokly. Místní obyvatelé na něj ale nezapomněli a doporučili křížek jablonecké radnici k opravě. K jeho rekonstrukci došlo během loňského podzimu a v pondělí před Velikonocemi novému kříži požehnal jablonecký starokatolický farář Karel Koláček.   

V rámci obnovy drobných památek jablonecká radnice obnovila hned čtyři kříže a všem se dostalo požehnání od jabloneckých duchovních. Křížek na Tyršově stezce, na památku svého duchovního otce zvaný Simmův, byl dokončen až na začátku letošního roku. Požehnání se dočkal v čase blížících se Velikonoc. Malé slavnosti přihlíželo několik desítek místních lidí i fanoušků jablonecké historie. „Křížky, které jsme v uplynulých letech obnovili, dokazují, že mají v krajině, ve městě a hlavně mezi lidmi své místo. Objevují se u nich svíčky a květiny, a to je dobře. Všem, kteří se zasloužili o obnovu tohoto kříže i těch ostatních, děkuji za aktivitu, pomoc a spolupráci,“ řekl primátor Petr Beitl před aktem požehnání. 

Původní kamenný sokl, vyspravil a doplnil kameník Petr Verich, který také doplnil litinový kříž s tělem Ježíše Krista. Náklady na obnovu Simmova kříže činily 137 tisíc korun a polovinou přispěl Liberecký kraj. Historii Simmova kříže vypátral a popsal v seriálu Jablonecké maličkosti v letošním březnovém čísle radničního měsíčníku spisovatel a vlastivědný badatel Marek Řeháček, který je občanským povoláním tajemníkem magistrátu v Jablonci nad Nisou.

V letošním roce jablonecká radnice hodlá v obnově drobných památek pokračovat. Vedle památníků první světové války, na něž se vzhledem k blížícímu se 100. výročí ukončení velké války upíná hlavní pozornost kameníků, památkářů a dalších pracovníků úřadu, dojde letos k opravě kříže v Lukášově a kříže na křižovatce ulic Vrkoslavická a Revoluční.