Silničáři v Libereckém kraji nebudou v zimě udržovat 72 km silnic

Silničáři v Libereckém kraji nebudou v zimě udržovat jen zhruba 72 kilometrů silnic, což jsou tři procenta komunikací. Jde většinou o málo využívané silnice třetí třídy, kde nejezdí veřejná doprava. Bez údržby však zůstává v zimě i silnice druhé třídy 290 kolem přehrady Souš, důvodem je ochrana zdroje pitné vody, kterému by v zimě hrozilo znečištění. Silnice se proto pravidelně s prvním sněhem pro dopravu uzavírá, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. 

"Údržba je rozdělena do tří kategorií, v první, nejdůležitější, jsou silnice první třídy a některé dopravně významné silnice nižších tříd, ty by měly být uklizeny do tří hodin, rychlostní silnice dokonce do dvou hodin," řekl Langer. Celkově zajišťuje Krajská správa silnic Libereckého kraje v zimě údržbu 2396 kilometrů komunikací, a to nejen silnic krajských, ale i prvních tříd. Údržbu provádí krajská společnost Silnice LK, zhruba čtvrtinu silnic uklízejí další dodavatelé. 
    
Liberecký kraj je z velké části horskou a podhorskou oblastí, která je na zimní údržbu náročná. Rok od roku se proto víc používá sůl. V letošním roce se bude chemicky udržovat přes 1010 kilometrů silnic, tedy asi 21 procent komunikací v kraji. "1328 kilometrů se bude sypat pískem či kamennou drtí a 57 kilometrů se bude projíždět jen pluhy a frézami," dodal Langer. Na devíti úsecích hlavně v Krkonoších a Jizerských horách je proto povinná zimní výbava za každého počasí. 
    
V posledních letech stála Liberecký kraj zimní údržba krajských komunikací v průměru 135 milionů korun. Loňská zima ale byla za posledních šest let nejhorší a kraj musel na úklid svých komunikací vydat rekordních 154 milionů korun. Za údržbu komunikací v předchozí zimě 2011/2012 zaplatil kraj téměř 130 milionů korun. Nejlevnější byla zimní údržba v roce 2007, kdy stačilo silničářům 119 milionů korun.
 
zdroj: ČTK