Šavle zabavené v kauze mačetového útoku se majitelům nevrátí

Většinu sečných zbraní zabavených v souvislosti s vyšetřováním takzvaného mačetového útoku v Novém Boru na Českolipsku jejich majitelé zpátky nedostanou. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Liberci. Zbraně sice nebyly použity při incidentu ani nepatřily útočníkům, soud ale o jejich zabavení rozhodl zejména kvůli riziku, že by mohly sloužit ke spáchání jiného zločinu. Státu by tak měly propadnout šavle, teleskopické obušky, samurajský meč či bohatě zdobený nůž. Rozhodnutí soudu není pravomocné, majitelé si mohou podat stížnost.

Při incidentu v baru Pivní pomoc v Novém Boru v srpnu 2011 napadlo pět útočníků tři muže. Způsobili jim zranění, jeden z napadených byl ohrožen na životě. Útočníci se mstili za předchozí konflikt mezi servírkou a dvěma mladíky, kteří si přišli do baru zahrát na automatech, ale byli vykázáni. Za pokus o vraždu dostali útočníci tresty od 4,5 do 17,5 roku vězení. Útok tehdy vyvolal na severu Čech několik protiromských demonstrací.
 
Zbraně použité při mačetovém útoku se nenašly. Soud dnes rozhodoval o zhruba 15 sečných a bodných zbraních, které patřily známým odsouzených útočníků. "Jednalo se o zbraně zadržené při domovních pohlídkách, typově odpovídaly věcem užitým při mačetovém útoku," řekl dnes státní zástupce Radim Kadlček. Policisté je zajistili na dvou místech, jako majitelé se k nim hlásili čtyři lidé. Nazpět by měli dostat jen sekáček na maso, u ostatních soud rozhodl zamítavě. "Je nebezpečí, že by jich mohlo být použito k násilné trestní činnosti. Přihlédli jsme i k rejstříku trestů osob, u kterých se tyto věci vyskytovaly," zdůvodnila rozhodnutí soudkyně Eva Drahotová. Státu by kromě zbraní měla propadnout i kombinéza a čepice, na kterých byl nápis policie.
 
Státní zástupce je s rozhodnutím soudu spokojený. "Rozhodl podle mého návrhu," konstatoval. Majitelé zbraní se dnes k soudu nedostavili, po doručení rozhodnutí se ale mohou proti verdiktu odvolat.
 
zdroj: ČTK