Rekonstrukce Kruháče běží podle plánu

Jablonec nad Nisou - Budova nízkoprahového centra pro děti a mládež Kruháč na křižovatce U Zeleného stromu prochází rekonstrukcí. Stavební úpravy se postupně dotknou interiéru, fasády i střechy budovy, v níž nově přibude výtah, aby byla zajištěna její bezbariérovost. Projekt za celkem 13,8 milionu korun je spolufinancován z  IPRÚ Liberec – Jablonec nad Nisou. Město, které je vlastníkem objektu, zaplatí z rozpočtu 2,7 milionu korun. 

Stavební práce začaly v květnu letošního roku. Největší komplikace dosud způsobil strop ve druhém patře. „Část dřevěného krovu přikrytého zdivem byla totiž napadena dřevomorkou.  To bylo nutné celé vybourat a dřevo v novém řešení nahradí železobetonová konstrukce. Hotová je již výtahová šachta a některé stavební práce v interiéru, např. cihelné nosné zdivo,“ upřesňuje Pavel Sluka, vedoucí odd. investiční výstavby magistrátu. Během následujících týdnů se stavbaři přesunou také do venkovních prostor. Kompletní dokončení se předpokládá do listopadu letošního roku. 

Nízkoprahové centrum provozuje Diakonie ČCE. Díky rekonstrukci objektu se mohou služby rozšířit i do vyšších pater, které dosud nebylo možné využívat. Diakonie bude kromě nízkoprahu pro děti a mládež v budově provozovat ještě terénni i ambulantní sociálně aktivizační službu pro rodiče s dětmi a své zázemí zde najde i pečovatelská služba. „Díky rekonstrukci budeme mít vše pod jednou střechou,“ usmívá se ředitelka jablonecké Diakonie Michaela Albrechtová. Diakonie dnes sídlí na evangelické faře v ulici Pod Baštou, tam mají zázemí i pečovatelky z terénu. Pro poskytování sociálně-aktivizačních služeb využívá Diakonie prostory Spolkového domu. 

Po dobu rekonstrukce je nízkoprahové centrum Kruháč přestěhované do domu ve vlastnictví města v Lidické ulici.