Povolené limity v ovzduší jsou v Liberci překročeny dvojnásobně

Ovzduší v Libereckém kraji se přes den zlepšilo, podle meteorologů je vyhovující. Přesto čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu v Liberci a Jablonci nad Nisou nadále dvojnásobně překračují povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové odhadují, že smog bude Česko dusit do neděle. Silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, problémy mohou mít motoristé hlavně na Jablonecku. 

Hodinové koncentrace polétavého prachu v noci v Liberci přesáhly i 150 mikrogramů na metr krychlový, ve 14:00 ve stotisícovém městě naměřili 91 mikrogramů. Stejnou hodnotu měli ve 14:00 i v v Jablonci, v České Lípě byla situace lepší, v ovzduší bylo 60 mikrogramů. 

"V této souvislosti doporučují odborníci omezit pohyb venku, a to především ráno a večer, a vyvarovat se větší fyzické aktivity venku," řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Situace může podle něj negativně působit na starší lidi a malé děti, také na kardiaky a astmatiky. "Tyto osoby by měly omezit pohyb ve venkovním prostředí. Lidé by rovněž měli větrat spíše krátce a intenzivně a zvážit posílení vlastní imunity přísunem vitaminů," dodal. 
    
Provoz na silnicích v Libereckém kraji je plynulý, pouze na silnici u Hrádku nad Nisou na Liberecku mezi Dolním a Horním Sedlem uvízly kvůli kluzké vozovce po 15:00 dva nákladní vozy. I v dalších částech Libereckého kraje jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Ujetá vrstva sněhu krytá posypem je na vozovkách nižších tříd na Jablonecku a místy i na vozovkách III. tříd na Českolipsku. Na silnicích II. a III. tříd na Liberecku se místy tvoří sněhové jazyky. Rozbředlý sníh zůstává v Jablonci. 
 
zdroj: ČTK