Podle libereckého soudu stavitelé solární elektrárny upláceli

Za korupci potrestal ve čtvrtek Okresní soud v Liberci tři pracovníky českobudějovické firmy Lumen Energetický Development. Podle obžaloby pracovníkovi Eneregtického regulačního úřadu (ERÚ) nabídli milionový úplatek, aby zajistil výhodnější výkupní cenu elektřiny pro solární elektrárnu. Jaroslav Mačí a Tomáš Novák dostali čtyřletý nepodmíněný trest a Lukáš Mašek podmíněný trest s odkladem na tři roky. Proti verdiktu soudu se obžalovaní odvolali, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou. 

Zabavený milionový úplatek by měl podle rozhodnutí soudu propadnout státu. "Důkazy svědčily pro vinu. Bylo prokázáno, že chtěli získat licenci i pro nedokončenou solární elektrárnu," uvedl předseda senátu Richard Skýba. 

Muži podle obžaloby chtěli za pomoci úplatku elektrárnám zajistit licenci ještě pro rok 2010 a tím výhodnější garantovanou výkupní cenu elektřiny. Ceny se totiž od roku 2011 výrazně snížily. Firma se proto snažila uvést elektrárny v Českém Dubu a České Lípě do provozu ještě před koncem roku. Zástupce ERÚ ale našel nedostatky, což by ovšem znamenalo, že nedostanou potřebné povolení včas. Údajně mu tehdy nabídli milion korun, Úředník ERÚ se ale obrátil na policii, která další jednání mezi ním a pracovníky firmy monitorovala a odposlouchávala. Peníze byly předány 27. ledna v Praze. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jednoho z mužů tehdy zadrželi na místě, zbylé dva téhož dne na jihu Čech. 
    
Podle bývalého ředitele odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka byli členové energetického úřadu v té době pod velkým tlakem investorů, kteří chtěli získat licenci ještě před rokem 2011. Proto museli přistoupit k fyzickým prohlídkám elektráren, neboť údaje uvedené v žádostech v některých případech neodpovídaly skutečnosti. "Referenti měli zjistit, zda elektrárna skutečně existuje, zda tam jsou panely, kabely, střídače," řekl před soudem Pražák. Licenci podle něj do konce roku 2010 nevydali asi u 70 žádostí. 
    
V podobných případech šlo o velké peníze. Pokud by českobudějovická společnost, která elektrárnu stavěla pro jiného investora, získala licenci s platností ještě pro rok 2010, státem garantovaná výkupní cena za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny by činila 12.150 korun. Od ledna 2011 se snížila na 5500 korun. Firma už dříve obvinění odmítla. V prohlášení, které tehdy její mediální zástupce zaslal ČTK, uvedla, že se její pracovníci zřejmě stali oběťmi provokace připravené v zájmu jiného podnikatelského subjektu.
 
zdroj: ČTK