Pivovar ve Svijanech koupil zámek a chystá nákladnou opravu

Pivovar Svijany si koupil zámek ve Svijanech na Liberecku, kde vaří pivo. Kulturní dominantu obce chce obnovit během několika let za desítky milionů korun. ČTK to řekl ředitel pivovaru Roman Havlík. 

"Historicky patřil zámek k pivovaru a my cítíme povinnost tuto památku opět zpřístupnit veřejnosti a podpořit tak kulturně společenské dění v obci," uvedl ředitel pivovaru, který patří mezi deset největších v zemi. Loni tam uvařili 532.900 hektolitrů piva. 

Podle Havlíka ještě nevědí, co na zámku všechno bude. "Předchozí majitel měl nějaký projekt zpracován, tak ho studujeme. Přemýšlíme o ubytování, restauraci, kaple by mohla sloužit pro společenské akce, koncerty, svatby. Jsou tam také krásné sklepy, kde by mohly být pivní lázně, muzeum," nastínil ředitel. Zisk od zámku neočekává. "Vnímáme jako morální povinnost, aby zámek nespadl," řekl Havlík. 
    
Samotná oprava dvoupatrové budovy se dvěma křídly začne nejdříve za rok. "Nějakou dobu potrvá, než získáme všechna povolení ke stavebním úpravám. Jde o památkově chráněnou budovu," uvedl ředitel. Na rekonstrukci se podle něj pokusí získat státní či evropskou dotaci. "Když neuspějeme, bude to trvat déle," konstatoval Havlík. 
    
Už letos by ale podle něj mohli zpřístupnit velkou zahradu. Zastávku by zde mohli mít cyklisté a další turisté. V plánech je i pořádání akcí pro děti i dospělé, například ukázky starých řemesel či rytířské turnaje. 
    
Zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka spolu s pivovarem. Zámek často měnil majitele, přesto součástí pivovaru zůstal i po znárodnění po nástupu komunistů k moci. Do soukromých rukou ho prodal až státní podnik Pivovary Vratislavice nad Nisou, který svijanský pivovar několik let vlastnil. Posledním majitelem byl Milan Rýdl z Čápovky, severočeský podnikatel a velmistr řádu svatého Václava. Kolik mu pivovar za prodej zámek zaplatil, Havlík říct nechtěl. 
 
zdroj: ČTK