Participativní rozpočet umožní Jablonečanům ovlivnit další rozvoj města

O tom, co by se mělo v Jablonci vybudovat nebo opravit mohou rozhodnout obyvatelé Jablonce z části sami. Stačí do konce června 2019 odeslat na magistrát návrh, který bude splňovat dané podmínky. Vítězné nápady magistrát v roce 2020 zrealizuje a uhradí z tzv. participativního rozpočtu.

„Cílem participativního rozpočtu není jen přerozdělit určité množství peněz, nejde o nově pojmenovaný grantový systém. Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do přípravy investic ve městě a zároveň je odměnit za jejich aktivitu a nápady,“ vysvětluje uvolněný člen rady města pro územní a strategické plánování a participaci Petr Klápště.

Návrhy na realizaci projektů z participativního rozpočtu města by se měly týkat zlepšení prostranství nebo objektů v majetku města. „Někde třeba chybí lavička, jinde odpadkový koš, nebo místo, kde by bylo třeba upravit zeleň. Vítáme také návrhy na zaplnění prázdných míst, která by mohla být smysluplně využita,“ upřesňuje Petr Klápště. 

Druhou možností jsou veřejné kulturní a společenské akce. Pokud by měl někdo námět na akci pro své spoluobčany a sousedy a postará se o program, město se v rámci participativního rozpočtu může postarat o materiální zajištění, nebo uhradit nějakou službu. Podmínkou je, že se na akci nevybírá vstupné.

Nápad je třeba stručně popsat dle pokynů v elektronickém formuláři na webu města. Jeho součástí by měl být i finanční odhad, fotografie daného místa a 15 podpisů od lidí, kteří návrh podpoří. Uskutečnění návrhu se musí vejít se všemi náklady do maximální částky určené pro danou čtvrť (viz přiložený obrázek). U hustě obydlených čtvrtí je tato hranice stanovena na 100 tisíc korun na jeden projekt. Navrhovatelé musí být starší 15 let, což umožňuje i velmi mladým lidem ovlivnit budoucí podobu města. 

Formuláře zaslané e-mailem do konce června 2019 vyhodnotí pracovníci magistrátu v červenci a srpnu tohoto roku a zkontrolují, zda jsou podané návrhy realizovatelné, jestli se jedná o místo, které je ve vlastnictví města, a případně upřesní odhadovaný rozpočet. Pokud bude potřeba něco upravit, kontaktují navrhovatele a na úpravě se s ním domluví.  Vše vyvrcholí na podzim, kdy občané budou o jednotlivých návrzích hlasovat.