Oprava výhybky v centru Liberce zkomplikuje dopravu ve městě

Oprava tramvajové výhybky v centru Liberce zkomplikuje v sobotu městskou dopravu. Tramvaje linek 5 a 11 od Vratislavic a Jablonce budou končit na terminálu městské dopravy a dál k nádraží už nepojedou. Tramvaje linek 2 a 3 budou jezdit od Rybníčku pod Ještěd, na opačnou stranu do Lidových sadů je ale nahradí autobusy. ČTK o tom informovala mluvčí libereckého dopravního podniku Martina Poršová.

Výhybka na Rybníčku už podle Poršové kompletní opravu nutně potřebovala. "Kolejová konstrukce na křižovatce pochází z roku 1995," vysvětlila. Dosud se podle ní dělala jen pravidelná obnova kolejových křížů pro prodloužení životnosti a seřizování opotřebovaných táhel mechanismu výhybky. "Teď už ale bylo nutné přikročit k výměně některých částí. Vlivem každodenního provozu a solení komunikací v zimě jsou na hranici opotřebení, které povolují normy," vysvětlila Poršová.
 
Podle ředitele dopravního podniku Luboše Wejnara byla oprava výhybky kvůli zajištění bezpečnosti tramvajového provozu nezbytná a je nutné ji provést ještě před zimou. Vyměněny budou jen některé části výhybky, oprava přijde na milion korun, které podnik zaplatí za náhradní díly. Samotné práce v terénu, jako jsou výkopové práce, demontáž původních částí, položení nových, odvodnění, zapojení výhybkového systému a jeho vytápění provedou zaměstnanci dopravního podniku, a firma tak ušetří.
 
Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou zajišťuje městskou dopravu v Liberci a sousedním Jablonci nad Nisou a také meziměstskou tramvajovou linku. Loni jeho 139 autobusů a 68 tramvají přepravilo přes 32 milionů cestujících, z toho čtvrtinu přepravily tramvaje na čtyřech tramvajových linkách. Výnosy podniku s 380 zaměstnanci dosáhly loni 557 milionů korun a hospodaření skončilo ziskem 397.000 korun.
 
zdroj: ČTK