Od března začne stavební ruch ve Staré Osadě

Od začátku března bude uzavřená ulice Stará Osada v Jablonci nad Nisou. Uzavírka potrvá do října, důvodem je dokončení stavby dešťové kanalizace a rekonstrukce veřejného osvětlení i komunikace. Město za dílo letos zaplatí téměř 16 milionů korun.   

„Jde o pokračování dlouho připravované rekonstrukce komunikace a veřejného osvětlení včetně výstavby důležité a dosud chybějící dešťové kanalizace a retenční nádrže. Stavba započala loni, od března zahájíme práce na dokončení projektu. Hotovo by mělo být do října,“ říká jablonecký náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček. Loni zde město proinvestovalo cca 4 mil. korun, letos je v rozpočtu rezervovaná částka 15,9 mil. korun.  

Kvůli stavbě bude zcela uzavřená část ulice Stará Osada s tím, že rezidenti budu mít přístup ke svým domům, parkovat však budou muset na dětském hřišti. Vzhledem k úplné uzavírce části ulice a vymezené parkovací ploše, nejsou stanovené objízdné trasy.

„Jsme si vědomí, jak nepříjemné to budou měsíce a děkujeme všem místním za pochopení situace. Jakmile však bude hotovo, bude dešťová voda odcházet novou kanalizací, lokalita bude řádně nasvícená a konečně se bude jezdit ulicemi s novým povrchem,“ konstatuje Roubíček.

Stavbaři se do Staré Osady nastěhovali loni. V současné době je hotová retenční nádrž, voda z ní se bude odvádět do zatrubněného potoka pod areálem Krajské správy silnic LK. Letos bude stavební činnost náročnější než v loňském roce, protože ke kanalizaci se přidá i kompletní rekonstrukce vozovky. „Stavbaři budou muset odstranit celou konstrukční vrstvu stávající vozovky až na terén, pak budou tvořit zcela nové konstrukční vrstvy, tzv. kufr. Ten poté zakryjí finální povrchy z asfaltového betonu,“ popisuje Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu. 

Zrekonstruované komunikace včetně nových konstrukcí pokryjí povrchy z asfaltového betonu a ohraničí betonové silniční obrubníky, které zajistí odvodnění vozovek. V celé lokalitě bude platit obytná zóna, proto budou rychlost omezovat stavební prvky pro zklidnění dopravy a zvýšení bezpečnosti, jako jsou např. zpomalovací prahy, nové dopravní značení či zrcadla. Bezpečnost zvýší i místa k vyhnutí vozidel na obousměrných komunikacích. Vzniknou nová parkovací místa ze zámkové dlažby pro rezidenty i jejich návštěvy. Zrekonstruované komunikace osvětlí nové veřejné osvětlení.