Nezaměstnanost v Libereckém kraji vzrostla v únoru na 8,4 pct

Nezaměstnanost v Libereckém kraji vzrostla v únoru podle nové metodiky o desetinu procentního bodu na 8,4 procenta. Vývoj v Česku byl stejný, jen nezaměstnanost je nižší - 8,1 procenta. Bez práce bylo v zemi na konci února 593.683 lidí. Úřady práce v Libereckém kraji evidovaly na konci měsíce 25.177 dosažitelných uchazečů o práci, o 328 víc než v lednu. ČTK o tom dnes informoval krajský analytik úřadu práce Petr Malkovský. Před rokem hledalo v kraji práci 23.420 lidí a podíl nezaměstnaných byl 7,7 procenta. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) od letošního roku nově uvádí podíl nezaměstnaných vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, takových lidí žije v Libereckém kraji 299.339. Ministerstvo tak nahradilo dosavadní registrovanou míru nezaměstnanosti, která poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním osobám. Na změně se loni dohodly MPSV a Český statistický úřad. 

Počet uchazečů o zaměstnání v Libereckém kraji stoupá od poloviny loňského roku. "Únorové změny ukazatelů trhu práce nebyly tak výrazné jako lednové, přesto došlo i v tomto měsíci k růstu nezaměstnanosti. Zvýšení počtu uchazečů zaznamenaly všechny okresy kraje," řekl Malkovský. Už druhý měsíc podle něj ale ubývá nezaměstnaných absolventů škol, i když únorový pokles byl jen nepatrný. Zatímco na konci ledna evidovaly úřady 1402 takových uchazečů o práci, na konci února jich v kraji bylo 1399. 
    
Výrazně ale v únoru přibylo volných míst. Zatímco v lednu si mohli uchazeči vybírat z 1838 míst, o měsíc později jich úřady nabízely 2221, což je o 383 více. Nejvíc nových pracovních příležitostí přibylo na Liberecku a Jablonecku. "Na jedno volné místo připadá v kraji 11,7 uchazeče," řekl Malkovský. Nejhorší je situace na Semilsku, kde je jedno volné místo pro 21 uchazečů. Naopak největší je nabídka práce na Liberecku, kde na jedno volné místo připadalo 8,4 uchazeče.
 
zdroj: ČTK