Na Máchově jezeře začala turistická sezona

Na hlavní pláži Máchova jezera byla v sobotu odpoledne slavnostně zahájena letošní turistická sezona. Odemykání jezera se letos nese ve znamení měst s parožím ve znaku, jejichž zástupci se tento víkend v Doksech scházejí. Program zahájení sezony organizátoři naplánovali do večerních hodin.

Oslavy začaly už dopoledne na náměstí Republiky, kde začaly první dokské farmářské trhy. Odpoledne se pak průvod vydal z centra města k jezeru, kde krátce před 14:00 jezero odemknuli. Oblíbenou slavnost, která se v posledních letech koná pravidelně, si nenechaly ujít davy lidí. Někteří využili teplého a slunečného počasí i ke koupání. O odpolední program se letos kromě místních školek nebo spolků starají i hosté z parohatých měst. "Každé město předvádí své vystoupení, ať už krojované nebo například hudební," řekla ČTK jedna z organizátorek Renata Mauserová. Hudba bude u Máchova jezera znít až do večera a na pláži na své si přijdou i fanoušci tvrdší muziky. Program pořadatelé přichystali také v kině Máj, kde zájemce čeká projekce filmu Muži v říji.

Máchovo jezero je velice důležitým rekreačním místem regionu. Ročně je navštěvují desetitisíce lidí a oblast kolem něj je na turistice ekonomicky závislá. Rozsáhlý rybník byl založen už ve středověku. Je největší v Libereckém kraji a současně patří k největším v zemi. Má rozlohu 284 hektarů a vejde se do něj kolem pěti milionů krychlových metrů vody. Dosahuje hloubky až 12 metrů, průměrná se pohybuje kolem metrů dvou.
 
Síť turistických lákadel kolem Máchova jezera se rozšiřuje. Letos na jaře kolem něj přibyla nová naučná stezka, na které návštěvníky se zajímavostmi okolí seznamují postavičky animovaného komiksu Čtyřlístek. Máchovo jezero totiž bylo pro kreslíře Jaroslava Němečka, autora Fifinky, Pindi, Bobíka a Myšpulína předlohou komiksového rybníku Blaťák. V Doksech má Čtyřlístek i vlastní muzeum.
 
zdroj: ČTK