Na holokaust nesmíme zapomenout

Jablonec nad Nisou - Vedení města uctilo ve středu 27. ledna Den památky obětí holokaustu. Primátor Jiří Čeřovský položil k pomníku, který se v Jablonci nachází na místě někdejší jablonecké synagogy v parku u Muzea skla a bižuterie, květiny a řekl: „Je třeba si připomínat důležité mezníky naší historie, aby na ně nezapomněly ani následující generace.“ 

Náměstci David Mánek, Petr Roubíček a Milan Kouřil položili k památníku rozsvícenou svíci, slavnostní okamžik uzavřel zástupce Židovské obce v Liberci Michal Hron modlitbou.

Jablonecká synagoga, zvaná Templ, stála ve městě v letech 1892-1938. Postavená byla podle projektu vídeňského architekta Wilhelma Stiassneho, základní kámen byl položený 10. dubna 1892. Nacisté ji vypálili během Křišťalové noci v roce 1938. Místo, kde synagoga stála, od 2. srpna 1993 připomíná trojhranný kamenný blok, symbolický památník šoa (holokaustu), jehož autorem je jablonecký sochař Oldřich Plíva. Na realizaci památníku přispěli 10 tis. dolary jablonečtí rodáci, kteří byli nuceni po válce odejít do zahraničí.