Na chřipku o letošní sezóně zemřelo v Libereckém kraji osm lidí

Osm lidí zemřelo v letošní chřipkové sezoně v Libereckém kraji v souvislosti s akutními respiračními chorobami. Chřipka byla zjištěna u 188 lidí, závažný průběh měla u 24 z nich. ČTK to dnes řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. 

"Letošní sezona byla mimořádná velkým počtem závažných onemocnění," uvedla Balašová. Na počátku sezony podle ní převažovala chřipka typu A, v závěru sezony byla častěji prokazována chřipka typu B. 

Podle hygieniků by průběh chřipkové sezony mohl příznivě ovlivnit větší zájem lidí o očkování. Proočkovanost v Libereckém kraji byla jen něco málo nad pěti procenty. Také lékaři doporučují, aby pacienti chřipku nepodceňovali a nezaměňovali ji s pouhým nachlazením. Chřipku charakterizuje vysoká horečka, silná bolest hlavy a kloubů a vyčerpávající kašel. Ideálním termínem očkování je září nebo říjen. Seniorům a rizikovým skupinám hradí vakcínu pojišťovny. 
    
V celé zemi letos na chřipku zemřelo výrazně víc lidí, přes 120, a bylo i víc závažných průběhů, více než 530. V epidemii 2010 až 2011, která je srovnatelná průběhem s tou letošní, bylo 43 úmrtí a 163 závažných případů. Počet nemocných v obou epidemiích byl srovnatelný, onemocnělo kolem milionu lidí. 
    
Epidemický práh 1600 až 1700 případů akutních respiračních chorob na 100.000 obyvatel byl letos v Libereckém kraji překročen šest týdnů, od konce ledna do začátku března. Nejvíce nemocných bylo v kraji na konci února, kdy na 100.000 obyvatel připadlo 2223 případů. Nejvyšší nemocnost hlásili ze Semilska, kde měli až 2689 případů na 100.000 obyvatel. "Naopak nejnižší nemocnost byla po celou dobu v okrese Jablonec nad Nisou," dodala Balašová.
 
zdroj: ČTK