MYJÓMI je důkazem, že i invalidé dovedou odvést kvalitní práci

Především ruční práci nejvyšší úrovně nabízí svým zákazníkům brněnské MYJÓMI družstvo invalidů. Sociální podnik založený v roce 2014 dnes ve svých pobočkách na osmi místech ve čtyřech krajích republiky zaměstnává více než pět set lidí. Zhruba 95 procent z nich trpí různými typy zdravotního znevýhodnění, což pro ně současně znamená výrazně nižší šanci uspět na běžném trhu práce, nicméně při upravených pracovních podmínkách sociálního podniku jsou schopni dosáhnout stoprocentní kvality. Podnik disponuje montážními, šicími a pletací dílnou, ale také ruční automyčkou, kde tým pracovníků myje karoserie a čistí interiéry osobních aut, nákladních vozidel, ale třeba i těžkou techniku. Od automyčky, která byla prvním pracovištěm družstva, se odvíjí i jeho název. Je inspirovaný brněnským hantecem, tedy nářečím, kdy z ‚myjó mi káru‘ (umývají mi auto) vzniklo MYJÓMI.

Výrobky i služby „na míru“

Základním rysem činnosti MYJÓMI je nabídka kvalitní ruční práce, a to u vlastních produktů z šicích a pletací dílny i u služeb, jako jsou kupříkladu montážní, kontrolní, kompletační, balicí a další činnosti. Z šikovných rukou švadlenek vycházejí například oblíbené Betelné šátky s nanofiltrem a další textilní doplňky, z pletací dílny zase originální ponožky - obojí již v nepřeberné škále barev a vzorů, ale taktéž na individuální přání zákazníků. Toho využívají zejména společnosti, které si tyto výrobky objednávají ve firemních barvách či s logy a dalšími obrázky nebo nápisy podle vlastního návrhu. Certifikované šátky jsou navíc opakovaně použitelné, takže představují ekologičtější alternativu k jednorázovým rouškám a respirátorům. Ryze české šátky a ponožky se prodávají i prostřednictvím e-shopů www.betelne.satky.cz a www.ponozkarna.eu. Kompletní nabídku produktů a služeb  MYJÓMI shrnuje obchodní brožura, kterou si je možné vyžádat na adrese obchod@myjomi.cz.

Ruční práci doplňují stroje

Pečlivá ruční práce stojí také za vkusně zabalenými vánočními nebo dárkovými balíčky, které družstvo zákazníkům dodává s obsahem podle jejich přání, a nemůže chybět ani při kompletaci produktů kosmetických firem či balení nebo i barvení a sušení dřevité vlny. Při některých činnostech zaměstnancům pomáhají speciální stroje - například při zakázkovém balení výrobků do fólií pomocí tepelného smršťování nebo blistrování. Bez speciálního přístrojového vybavení se neobejde ani výroba potištěných polyesterových Betelných šátků, kde je před jejich ušitím k přenesení zvoleného motivu na látku nezbytná sublimační tiskárna. Důležitou roli hraje i strojní vybavení pro potisk metodou kontinuálního ink-jet tisku, tedy nástřiku, který se používá při zakázkách na označování různých typů obalového materiálu.

MYJÓMI družstvo invalidů je nezpochybnitelným důkazem, že i lidé se zdravotním hendikepem, kteří mají o práci skutečný zájem, za vhodně nastavených pracovních podmínek dovedou skutečně hodně.  Navíc se pak kvůli svému zdravotnímu hendikepu necítí většinovou společností odstrčení a opomíjení. I definice takzvaného firemního PROČ coby účelu firmy v MYJÓMI přiléhavě zní ‚Nabízíme lidem nový začátek, abychom ukázali, že společně umíme tvořit kvalitu‘.