Muž v Liberci povalil sochu levhartí ženy, byla tam jen dva dny

Pouhá dva dny vydržela socha černošské herečky a bojovnice za svobodu Josephiny Bakerové na nároží u liberecké radnice. Neopatrný Liberečan sochu připomínající ženu oděnou do levhartí kůže vyvrátil, když ji při fotografování objal a naznačoval polibek. Umělecké dílo z gramodesek, tmelu a polystyrenu je nyní v depozitu radnice, odkud poputuje na opravu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí radnice Jan Vrabec.

Sochu město slavnostně odhalilo v pátek dopoledne, neopatrný Liberečan ji poničil v sobotu večer. Strážníci v tu dobu dohlíželi na svážení volebních materiálů do budovy radnice, a tak viníka ihned zajistili. "Muž z Liberce se chtěl u sochy vyfotit, a proto ji objal a naznačoval polibek. Socha ale jeho váhu neunesla, vyvrátila se z podstavce a spadla na zem," uvedla mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková. Zda se muž dopustil přestupku či trestného činu, rozhodne výše vzniklé škody.
 
Po pádu se soše odlomila část stehna a špička nohy. "Pro poškozené umělecké dílo by si brzy měla přijet autorka Josefína Jonášová, která se postará o opravu sochy," uvedl Vrabec. Kdy se socha vrátí na nároží, se zatím neví.
 
Sochy jsou na nároží u radnice od roku 2005. V opravě je i předchozí umělecké dílo, což bylo sousoší tří koček od liberecké výtvarnice Martiny Klouzové - Niubo. Sousoší se stalo oblíbenou atrakcí mezi dětmi a po renovaci by se mělo na náměstí vrátit v květnu. Do té doby by nároží mělo patřit uměleckému dílu Jonášové.
 
Sochu Josephine Bakerové vytvořila osmadvacetiletá výtvarnice na počest této americko-francouzské zpěvačky, tanečnice a herečky, která se proslavila v minulém století jako jedna z prvních černošek na filmovém plátně. Bakerová si také vysloužila vojenské uznání jako tajná agentka francouzského odboje během druhé světové války. Později byla aktivní i na poli občanských práv. V USA odmítala účinkovat před segregovaným publikem. Socha má představovat typickou taneční pózu Bakerové, která obletěla celý svět. Provokativně má s úsměvem vytrčenou zadnici směrem k radnici.
 
zdroj: ČTK