Liberecké divadlo chystá hit sezony, muzikál od Monty Python

Muzikál Spamalot vytvořený podle scénáře britského filmu Monthy Python a Svatý Grál z roku 1974 připravuje liberecké divadlo F. X. Šaldy. Parodie na Artušovskou legendu by se mohla stát diváckým hitem sezony, premiéru bude mít v pátek 25. dubna. Muzikál by mohl přitáhnout i diváky, kteří běžně do divadla nechodí. ČTK to řekl dramaturg divadla Tomáš Syrovátka. 

"Myslím si, že v mé generaci třicátníků a čtyřicátníků má Monty Python hodně obdivovatelů a fanoušků. Je to něco, co si často citujeme, podobně jako Cimrmany," uvedl Syrovátka. Podle něj by ale slavný hit, který byl poprvé uveden na newyorské Broadwayi před devíti lety, měl oslovit každého milovníka muzikálů. "Je napsán s mimořádnou zručností a zkušeností. Hudebně je nesmírně působivý a jsou tam chytlavé melodie. Má ještě jednu výhodu, a to že si s muzikálovým žánrem pohrává trochu parodicky a s odstupem, takže to není kýč," ocenil dramaturg. 
    
Komediální muzikál s nadhledem vypráví slavnou legendu o králi Artušovi a jeho cestě po Británii, při níž hledal ty nejlepší rytíře. Když je vybere, zjeví se mu Bůh a pověří ho úkolem najít Svatý Grál. Rytíři se při cestě za relikvií setkávají s podivnými překážkami a bizarními postavami, aby dospěli k překvapivému konci. 
    
Liberec si pro režírování Spamalotu vybral Petra Palouše, se kterým divadlo F. X. Šaldy spolupracuje dlouhodobě. "Je režisér, který má k této látce v Čechách asi nejblíže, nikoho lepšího bychom nenašli," míní Syrovátka. Palouš je podle něj dvorním překladatelem britské komediální skupiny Monty Python. Pro liberecké divadlo ale Spamalot do češtiny nepřekládal, toho se ujal Adam Novák. 
    
Muzikál připravuje činohra divadla F. X. Šaldy po téměř třech letech. Spamalot je podle dramaturga pro ni ideálním představením. "Vyžaduje výborné komediální herce, kdy nestačí jen dobře zpívat, je ale potřeba i dobře hrát," upřesnil. V roli Artuše se představí Zdeněk Kupka, sira Lancelota ztvární Michal Maléř a sira Robina si zahraje Roman Říčař. Ve zpěvácky velice náročné roli Jezerní dámy budou alternovat Karolína Baranová a členka opery Věra Poláchová. Muzikál bude doprovázet na liberecké poměry nezvykle velký živý orchestr. Bude sedmnáctičlenný a dirigovat ho bude Dalibor Tuž.
 
zdroj: ČTK