Liberecká zoo má po deseti letech mláďata bílých tygrů

V liberecké zoologické zahradě se narodila tři mláďata vzácných bílých tygrů. Jejich úspěšný odchov se v Liberci zatím podařil jen jednou, před deseti lety. Chování samice je ale podle mluvčího zoo Ivana Langra nadějí, že i tentokrát budou úspěšní. Chovatelé z opatrnosti uzavřeli před návštěvníky pavilon šelem. Matku s mláďaty ale budou moci příchozí sledovat na obrazovce v dolní části liberecké zoo.

Čtyřletá samice Surya Bára mláďata porodila v neděli ráno a okamžitě se o ně začala starat. "Všechna mláďata Surya nejprve olízala, poté jim dala pít mléko a nehnula se od nich ani na krok. Mláďata jsou dosud slepá, vidět by měla začít asi kolem dvou až tří týdnů. Pohlaví malých tygrů se dozvíme do devíti týdnů, kdy nastane čas očkování, čipování a vážení," řekl Langr.

Tři mláďata porodila Surya Bára i loni v říjnu, o potomky se ale jako prvorodička nestarala, takže mláďata nepřežila. Chovatelé se tehdy rozhodli do porodu nezasahovat a nechat samici mateřsky dospět. "Nedělní porod potvrzuje, že to byla správná cesta," konstatoval mluvčí zoo.
 
Matka i mladí tygři jsou pod dohledem tří kamer - jedna je v porodním boxu a dvě v hlavní ubikaci. Z opatrnosti ale zoo pavilon šelem před návštěvníky uzavřela, znovu přístupný bude až v polovině srpna. Dovnitř se nedostanou ani ostatní šelmy. "Jsou ve venkovních expozicích, což je pro ně v tomto období obvyklé. Jedinou změnou pro ně je, že žrádlo nedostávají dovnitř, ale do venkovní ubikace," dodal Langr.
 
Bílí tygři patří mezi největší lákadla liberecké zoo. I proto je budou moci návštěvníci zahrady sledovat alespoň prostřednictvím kamery. "Do středy chceme do jedné venkovní ubikace v pavilonu šelem nebo v blízkém okolí umístit televizní obrazovku, která bude online přenášet dění v porodnici," dodal Langr.
 
Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Šelmy pocházejí z Indie a jejich bílé zbarvení je dáno částečným albinismem. První zmínka o nich pochází z roku 1951. Liberecká zoo je jako první v Česku začala chovat v roce 1994, kdy získala chovný pár ze švédské zoo v Eskilstuně.
 
Mláďata ale v Liberci zatím úspěšně odchovali jen v roce 2002. Achilles, Afrodita a Artemis se narodili tygřici Isabelle 10. května 2002. Desetiletá samice tehdy porodila mláďat pět, dvě ale nepřežila. Zahrada o tuto tygřici přišla v roce 2009, kdy ji zabila dvojice lvů, která pronikla do její expozice. V Liberci už není ani jedno z desetiletých trojčat - Afrodita odjela v roce 2005 do maďarského Sóstó, Achilles o rok později do Bratislavy a Artemis letos do Bělehradu.
 
V současnosti je v Liberci vedle Suryi Báry už jen otec mláďat, sedmiletý Paris.
 
zdroj: ČTK