Liberci začalo líčení s muži, kteří ubodali taxikáře

Za přísných bezpečnostních opatření začalo dnes u Krajského soudu v Liberci hlavní líčení se dvěma muži, kteří jsou obžalovaní z loňské brutální vraždy taxikáře na pomezí Liberce a Jablonce nad Nisou. Zasadili mu 28 ran kvůli 4000 korunám. Hrozí jim od 15 do 20 let, případně výjimečný trest, který je od 20 do 30 let nebo doživotí. Jednání bylo odročeno na 12. března, kdy by mohl být vynesen i rozsudek. 

Z vraždy 47letého taxikáře jsou obžalovaní 26letí Roman Brykner a Luboš Nigrin, kamarádi už z učiliště Hubálov nedaleko Mnichova Hradiště. K činu se doznali, dnes ale vypovídat odmítli. Podle znalců z oboru psychologie a psychiatrie oba trpí poruchou struktury osobnosti, za své činy jsou ale plně odpovědní. Podle znalce z oboru lékařství neměl napadený taxikář šanci přežít. Nepomohla by mu ani okamžitá lékařská pomoc. "Bezprostředně na životě ho ohrožovaly rány na krku. Umíral několik minut," uvedl znalec Pavel Srna. Na krku měl zavražděný muž 11 ran. 

Podle obžaloby mladíci do auta své oběti nastoupili 25. února 2012 krátce před půlnocí. Byli ozbrojeni kuchyňskými noži. Nechali se odvézt k autobazaru za sídlištěm Kunratická v Liberci. Oba muži při výpovědích v přípravném řízení uvedli, že vraždu neplánovali. "Plán byl obrat ho (taxikáře), nože jsme měli mít jen jako výhružku," uvedl Brykner. 
    
Oba byli v době činu bez práce. Přepadení vymyslel Nigrin, na něhož byla exekuce za nezaplacenou elektřinu ve výši 180.000 korun. Zaplatit měl i 829.000 Kč za účast na podvodu, v němž figuroval jako tzv. bílý kůň. Za to byl potrestán podmínkou a peníze musel splatit, aby se vyhnul vězení. Očekával, že taxikář bude mít u sebe deset až 15 tisíc. 
    
Ve svých výpovědích uvedli, že vraždu neplánovali. Brykner prý jen viděl, jak jeho kamarád znenadání zaútočil. Zabít taxikáře údajně Nigrina napadlo, až když zastavili u autobazaru. Prý se obával, že by je mohl identifikovat. Zaútočil v okamžiku, kdy chtěl řidič zaplatit za jízdu. Nigrin sedící vzadu vytáhl nůž a opakovaně rychle bodal taxikáře. "Vzpomněl jsem si na babičku, kterou utloukli paličkou na maso, to byl pro mě takový agresivní start," řekl Nigrin. Jeho sestra ve výpovědi uvedla, že jejich 70letou babičku napadl před lety soused z panelového domu a znásilnil ji. Starší žena útok nepřežila. 
    
Když se umírající řidič pokusil přivolat pomoc kopnutím do vysílačky, Nigrin křikl na Bryknera, aby mu pomohl. Jemu se nůž ohnul. Brykner taxikáře bodl nejméně dvakrát. Nigrin si poté sedl na místo řidiče a s autem odjeli do Jablonce. Tělo taxikáře dali obžalovaní muži do kufru a vzali mu peněženku se 4000 Kč, platební karty a doklady. Škodu Superb nechali v ulici Za Plynárnou, auto tam našli ráno policisté. 
    
Zavražděný měl pohřeb v Jablonci. Vyprovodila jej tehdy kolona taxiků, pro jeho kolegy byla jeho smrt velkým šokem. Podle Aleny Šťastné z Central Taxi naposledy zemřel násilnou smrtí taxikář ve stotisícovém městě před více než 20 lety. "Snažíme se lépe chránit, máme i kamery v autě, ale pokud se někdo k něčemu takovému rozhodne a bodne vás zezadu, tak vám nepomůže ani pistole," řekla dnes novinářům Šťastná. Po smrti svého kolegy si pozorněji prohlíží své zákazníky. "Když se mi někdo nelíbí, tak ho nevezmu. Ale odhadnout se to nedá," řekla. Podle ní mohou nastat problémy i s lidmi, kteří působí slušně. Taxikáři se ve velkém počtu zúčastnili dnešního líčení a kvůli nedostatku míst řada z nich seděla na donesených židlích. Justiční stráž v obavě před incidentem poslala do soudní síně pět ozbrojenců, jednání ale bylo bez konfliktů. 
 
zdroj: ČTK