Letošní zima zatím Jablonec stála 17 milionů korun

Od počátku zimy v Jablonci nad Nisou napadlo 192 cm sněhu. Jen v lednu, kdy byla vyhlášena sněhová kalamita, město zaplatilo za zimní údržbu 13 milionů korun. Na deponie nákladní auta odvezla bezmála 16 tisíc tun sněhu. Do jeho odklízení se po celém městě zapojilo 31 kusů malých i velkých strojů technických služeb a více než 90 pracovníků odklízelo sníh v jabloneckých ulicích ručně.

„Kalamitní opatření prvního stupně jsme vyhlásili devátého ledna, protože vytrvale sněžilo a technické služby nestíhaly sníh odklízet dle plánu zimní údržby. Díky tomuto kroku jsme se mohli zaměřit na hlavní tahy a místa s největší frekvencí dopravy i pohybu chodců. Zároveň jsme se ale mohli připravovat na další rozmary počasí. Opakované tání, přimrzání a přibývání sněhu už následně pro město nepředstavovalo takový problém,“ říká primátor města Milan Kroupa. 

Kalamita s sebou přinesla i zvýšené výdaje na odklízení sněhu. „Náklady na jeden den zimní údržby byly až půl milionu korun,“ upřesňuje náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek s tím, že technické služby v období kalamity pro rychlejší odklízení sněhu využívaly i subdodavatele. Ke zrušení kalamitního stavu došlo 14. ledna 2019, přesto město nechalo vypnuté parkovací automaty až do konce měsíce. Řidiči tak měli možnost odparkovat svá auta z vozovek, což technickým službám značně usnadnilo práci.

Zimní údržba (2018–2019) zatím stála přibližně 17 milionů korun, zatímco ta loňská (2017–2018) vyšla celkem na 14 milionů korun. Jenom v lednu 2019 město utratilo za úklid sněhu 13 milionů korun, přičemž kalamitní dny stály více než 3 miliony. Ve srovnání s loňským lednem je to nárůst o 8 milionů. V lednu 2017, kdy byla v Jablonci rovněž vyhlášena kalamita, stála zimní údržba 12 milionů korun. Během letošní zimy (2018–2019) napadlo 192 cm sněhu a technické služby odvezly téměř 16 tisíc tun sněhu. Vloni (2017–2018) to bylo celkem 160 cm sněhu a 359 tun sněhu.

Letošní zima v Jablonci nad Nisou byla oproti té loňské náročnější, a to díky většímu spadu sněhu i častému střídání teplot. „Těžký a mokrý sníh tvoří velké zmrzlé bariéry na vozovkách i na chodnících. Tím vznikají problémy při průtazích mechanizačními prostředky, zejména tedy pro malou a střední techniku,“ vysvětluje pověřený ředitel technického odboru Pavel Kozák a dodává: „Z těchto důvodů bylo a stále je nutné sníh odvážet nebo odfrézovávat do volných ploch a prostranství města.“

Při ručním úklidu sněhu letos pomáhalo od 20 do 30 pracovníků technických služeb. V období kalamity se zapojily i čtyři desítky pracovníků veřejně prospěšných prací. V nejkritičtějších dnech pomáhala s úklidem sněhu rovněž dvacítka odsouzených z věznice Rýnovice a v provozu byla veškerá technika čítající 31 kusů malých i velkých strojů (pluhy, frézy, sypače, nakladače). Technické služby v letošním roce preventivně dokupovaly 250 tun soli. 

Nejvíce problémů při úklidu sněhu způsobovala zaparkovaná vozidla na krajích silnic nebo v místech, kde parkování není za sněhu dovoleno, což se týkalo zejména sídlišť. Obtížná situace byla rovněž v okolí kontejnerových stanovišť. V současné chvíli jsou všechna stanoviště kontejnerů na tříděný odpad uklizena. Přesto v některých lokalitách ještě v těchto dnech pracovníci veřejně prospěšných prací úklid dokončují. U nádob na směsný komunální odpad mají povinnost odházet sníh sami uživatelé jednotlivých nádob.