Letošní úroda řepky v Libereckém kraji je nejlepší za deset let

Letošní úroda řepky v Libereckém kraji je nejlepší za posledních deset let. Pěstitelé zatím sklidili 21.463 tun řepky s průměrným výnosem 3,55 tuny na hektar. Stejný výnos měli naposledy v rekordním roce 2004, výměry s řepkou však byly tehdy podstatně menší. Zatímco úroda řepky je tedy rekordní, s obilím je to slabší. Zatím to vypadá, že sklizeň bude patřit k těm nejhorším. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství. 

Letošní sklizeň řepky je o 28 procent vyšší než loňská, ještě v červenci přitom zemědělci počítali se sklizní jen o 12 procent lepší. Odhadovali, že sklidí 18.765 tun při průměrném výnosu kolem 3,08 tuny z hektaru. "Výnosy se ale liší pole od pole, třeba na Českodubsku sklízeli i přes čtyři tuny z hektaru, jinde sotva 2,5 tuny," řekl dnes ČTK Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Situace je podle něj o to lepší, že v posledních dnech rostou i výkupní ceny a za tunu řepky už se platí přes 8000 korun. 
    
Pokud jde o obiloviny, zbývá v Libereckém kraji sklidit ještě bezmála desetinu z 21.000 hektarů. "Sklizeň ale postupuje rychle a i předpověď počasí je dobrá, do neděle by tak na většině míst mělo být hotovo. V jižních částech kraje už na řadě míst dokonce oslavili dožínky. Sklizeno mají kolem Sychrova, v Bílé, Brništi nebo ve Svijanském Újezdu, kde slaví dožínky dnes. "Třeba Svijanští si letos rozhodně nemohou stěžovat. Pšenice jim dávala kolem 6,8 až 7,2 tuny z hektaru, řepky sklízeli kolem 3,6 tuny," dodal Teplý. 
    
Liberecký kraj nepatří k zemědělským oblastem. Zemědělská půda tvoří sotva třetinu z 316.000 hektarů ploch. Rekordní sklizeň zažil kraj v roce 2004. Průměrné výnosy obilí tehdy překročily pět tun z hektaru a celkově se v kraji sklidilo 132.325 tun obilí. Řepka tehdy dávala v průměru 3,55 tuny z hektaru a zemědělci jí sklidili 18.491 tun. Loňská sklizeň naopak patřila k těm nejhorším, sklidilo se 92.967 tun obilí a 16.773 tun řepky.
 
zdroj: ČTK