Kvůli vyplácení odměn primátorka Liberce obžalovaná nebude

Státní zástupce zastavil trestní stíhání liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) v kauze údajného neoprávněného vyplácení odměn pro uvolněné členy zastupitelstva kraje, kteří byli v dozorčí radě liberecké nemocnice. ČTK to dnes potvrdila primátorka, státní zástupce se vyjádří, až rozhodnutí dostanou všichni účastníci řízení. "Rozhodnuto bylo v úterý, ale zatím to nechceme komentovat," uvedl mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín. 

Podle Rosenbergové ji o zastavení stíhání informoval její právník. "Čekala jsem to," řekla Rosenbergová. 

Spolu s ní obvinění z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti čelili i generální ředitel krajské nemocnice v Liberci Jiří Veselka a někdejší krajský radní pro ekonomiku za ČSSD Zdeněk Bursa. Podle policie porušili zákon tím, že v září 2011 schválili na valné hromadě nemocnice vyplácení odměn 30.000 korun uvolněným členům krajského zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. 
    
Veselka dnes ČTK řekl, že zastavení trestního stíhání se vztahuje také na něj. Bursa uvedl, že ještě nezná rozhodnutí státního zástupce. Všem třem hrozily dva roky vězení. 
    
Odměny v dozorčí radě nemocnice údajně v rozporu se zákonem pobírali Bursa a jeho dva kolegové z krajské rady Martin Sepp a Pavel Petráček. Všichni po obvinění pozastavili členství v ČSSD a tento týden se také vzdali mandátu krajského zastupitele. 
    
Bursa a osm dalších bývalých krajských radních včetně bývalého hejtmana Stanislava Eichlera čelí trestnímu stíhání kvůli neoprávněnému vyplácení odměn i v dalších krajských firmách. Bývalí členové rady a dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK se měli podle policie dopustit zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Celkovou škodu kriminalisté vyčíslili na 850.000 korun. 
 
zdroj: ČTK