Kreslíř Urban vystavuje v Liberci poslední cestu Ježíše

Nezvyklá výstava kreslíře Petra Urbana začala dnes ve výstavních prostorách věže Lidových sadů v Liberci. Humorista na 17 velkých plátnech namaloval vážné téma, poslední cestu Ježíše Krista od soudního stolce Pilátova až na jeruzalémské popraviště. Kdo by se snažil v Urbanově křížové cestě najít něco společného s jeho groteskní postavičkou Rudy Pivrnce, pravděpodobně neuspěje.

"Nic takového tam není," řekl dnes ČTK Urban. Své vážné dílo veřejnosti představuje poprvé.
 
Myšlenku vytvořit oleje s biblickým tématem nosil v sobě Urban už několik let a přistoupil k tomu letos na jaře s vážností, jaké si toto téma zasluhuje. Kristův příběh, plný tajemství a krutosti, považuje za nejpopulárnější, nejpoučnější a nejvíce inspirativní v celé historii lidstva. Na víc než měsíc proto vypudil Pivrnce z hlavy a věnoval se jen tomuto tématu. "Nemohu dělat něco na přeskáčku," poznamenal.
 
Rozhodl se nedělat uměleckou, ale realistickou křížovou cestu. Chtěl, aby v tvářích postav byla zaznamenána lidská zloba i beznaděj. Nezvyklý je počet výjevů, obvykle bývá 14 zastavení, Urban jich má o tři více. Začíná poslední večeří s Jidášem a dalšími apoštoly. Přidal například také bičování. "Přišlo mi, že když je soud a pak dávají zbičovaného Krista na kříž, tak že tam něco chybí," zmínil Urban. Naopak vynechal obvyklý výjev, kdy sundávají Kristovi roucho před ukřižováním. "Je nelogické, že ho pak zase má," všiml si. Urbanova verze také netradičně vrcholí zmrtvýchvstáním Ježíše. "To je ta největší síla toho, proč věřící věří," zdůvodnil, proč nekončí tradičně uložením Ježíše do hrobu. K biblickému tématu se Urban v budoucnosti možná ještě vrátí. Přemítá, že by udělal celý velikonoční týden, od příjezdu Ježíše na oslu do Jeruzalému.
 
Jeho obrazy se také možná stane předlohou pro skutečnou křížovou cestu ve Smržovce, kde Urban žije. Místní občanské sdružení Malé Polsko usiluje o to, aby z kopií obrazů vznikla poutní trasa mířící od místa adventního betlému ke kostelu.
 
Urbanova výstava potrvá ve věži Lidových sadů do 8. ledna, přístupná je denně mezi 8:00 a 16:00.
 
zdroj: ČTK